Spoločnosť IPM Chirana ohlásila umiestnenie svojej americkej centrály. Americká vetva slovenského výrobcu zdravotníckej techniky sa má rozrastať zo sídla v Research Triangle Park, v jednom z najväčších výskumných parkov USA, ktorý sa nachádza pri meste Raleigh v štáte Severná Karolína na východnom pobreží.
Výrobca zároveň oznámil začiatok výroby svojich pľúcnych ventilátorov na americkom kontinente. V spolupráci s dodávateľským závodom SMTC v Bostone ich plánuje do konca roka vyrobiť najmenej tristo .
Firma Chirana dodá všetky pľúcne ventilácie, aj keď sa najhorší scenár nenaplnil
Expanzia výroby prichádza ako reakcia na celosvetovo sa množiace prípady ochorenia Covid-19 a na rastúci dopyt po zdravotníckych zariadeniach. Firma predpokladá, že rozšírenie predaja jej prístrojov z Európy na globálny trh povedie k niekoľkonásobnému zvýšeniu objemu výroby.
Prístroj ešte čaká na povolenia
„Tieto míľniky sú súčasťou našej misie zameranej na zlepšovanie výsledkov zdravotnej starostlivosti poskytovaním špičkových riešení lekárom po celom svete,“ uviedol Bud Reeves, riaditeľ IPM Chirana v USA. Pre umiestnenie sídla v prestížnom výskumnom parku sa podľa neho spoločnosť rozhodla vzhľadom na bohaté zastúpenie biotechnologických firiem a organizácií zameraných na klinický výskum. Výhodou je aj blízkosť univerzít Duke University a University of North Carolina, ktoré prevádzkujú vlastné výskumné nemocnice.
Severoamerická kancelária bude zodpovedná aj za predajné aktivity v Latinskej Amerike, ktoré sa rozbehnú po získaní potrebných regulačných povolení na uvedenie pľúcnych ventilátorov na tamojšie trhy.
Chirana expanduje do zámoria predovšetkým s piatou generáciou svojho pľúcneho ventilátora Aura. Je navrhnutý na použitie na jednotkách intenzívnej starostlivosti na podporu a ochranu pľúc pacienta a poskytovanie informácii ošetrovateľom. Odkáže podporiť dýchanie celého spektra pacientov od novorodencov až po dospelých. Prvú verziu prístroja uviedli na trh pred siedmimi rokmi.
„Veríme, že svet nepotrebuje viac lacných ventilátorov, svet potrebuje lepšie ventilátory,“ vyhlásil výkonný predseda IPM Chirana a vedúci úseku rizikového kapitálu spoločnosti Peter Gajdoš.
Prístroj spoločnosti Chirana ešte čaká na udelenie potrebných povolení na uvedenie na trh od americkej vládnej Agentúry pre správu potravín a liečiv (FDA). Spoločnosť deklaruje, že s predajom svojej zdravotníckej techniky plánuje pokračovať aj po skončení pandémie koronanvírusu.
Znásobenie výrobných kapacít
IPM Chirana je dcérska firma spoločnosti Chirana Medical, a. s., Stará Turá, ktorá prostredníctvom nej expanduje do zahraničia. Založila ju v spolupráci s európskou investičnou skupinou IPM Group, zameranou na technológie a infraštruktúru. Tá sa na Slovensku podieľa napríklad aj na projekte batériovej výrobne InoBat. Ďalšími partnermi Chirany v USA sú spoločnosť Ximedica zodpovedajúca za dizajn a zmluvnú výrobu, a NDA Partners, ktorá sa venuje regulačnému poradenstvu.
Súčasná výrobná kapacita staroturianskej fabriky Chirana Medical na Slovensku je približne 1 200 pľúcnych ventilátorov ročne, pričom v budúcnosti chce na svetové trhy dodávať až 5 000 ventilátorov za rok. Okrem Severnej a Latinskej Ameriky majú záujem dostať sa aj na trhy na Blízkom východe a v Indii.
Chirana Medical je v oblasti zdravotníckej techniky etablovanou firmou s vlastným vývojom, výrobou a duálnym vzdelávaním. Firma dokázala promptne zareagovať na pandémiu ochorenia Covid-19, na jar uzavrela so slovenskou vládou zmluvu na dodanie 300 kusov pľúcnych ventilátorov za 9,1 milióna eur. Pre porovnanie, jej minuloročné tržby dosiahli 12 miliónov eur.