Kauza Chemlonu Humenné sa posunula na stoly vyšetrovateľov. Tí v novembri dostali na stôl trestné oznámenia od jeho obchodných partnerov, ktorí sa sťažovali, že firma nepreplatila faktúry za dodané služby. Iniciatíva vyšla zo strany zhruba štyroch, piatich firiem. Po preskúmaní spisového materiálu rozbehli humenskí policajti začiatkom decembra trestné stíhanie pre poškodzovanie veriteľa. TRENDU to potvrdil Jiří Miker, riaditeľ Úradu justičnej a kriminálnej polície v Humennom. Dodal, že ešte nie je voči nikomu vznesené obvinenie.
Chemlon prerušil výrobu textilných vlákien začiatkom októbra. Postupne prepustil všetkých zhruba tristo zamestnancov. Tým dosiaľ nevyplatil celú mzdu za október. Uviedla to šéfka odborov v Chemlone Katarína Cáriková. „Začiatkom decembra sme dostali len šek na sto eur. Na zvyšné peniaze doteraz čakáme,“ povedala.
Polícia podľa J. Mikera zatiaľ nedostala od bývalých zamestnancov kvôli nevyplateným mzdám trestné oznámenie. Uviedol, že touto problematikou sa bude sama zaoberať pri preskúmavaní situácie v Chemlone.
Tradičný výrobca chemických vlákien zmenil v lete majiteľa. Finančná skupina Slavia Capital vtedy previedla svoje podiely vo firme na banskobystrickú spoločnosť Assets Management. Tá sa venuje podnikaniu v lesnom a pôdnom hospodárstve a viaceré indície viedli tomu, že Slavia jej prostredníctvom stále humenskú chemičku kontroluje. Zástupcovia bratislavskej finančnej skupiny, ako aj Assets Managementu tieto podozrenia odmietali.
Hovorca banskobystrickej spoločnosti Vladimír Bačišin nechcel reagovať na aktuálne informácie týkajúce sa začatia trestného stíhania, ktoré iniciovali firmy, čo s Chemlonom spolupracovali.
Foto na titulke -Ivan Fleischer