Humenský výrobca syntetických vlákien pre textilný priemysel Chemlon sa stále viac blíži na pokraj krachu. V polovici mesiaca pre staré dlhy prišiel o dodávky energií a tak musel odstaviť výrobu. Automaticky nasledovalo zastavenie úverových tokov od bánk. Teraz už firma potvrdzuje, že sa od nej odklonili aj jej odberatelia hotových vlákien zo západnej Európy a Indie.

Obavy o odberateľov

„Počas odstavenia výroby nám odberatelia zrušili kontrakty. Na november a december si už objednali vlákna od iných výrobcov,“ informuje Vladimír Bačišin, hovorca terajšieho vlastníka Chemlonu, firmy Assets Management.

Práve strata zákazníkov môže byť pre firmu najväčšia rana. Znovubudovanie dôvery odberateľov je oveľa náročnejšie, ako získanie úverov z bánk alebo získanie energií. Ak by teraz fabrika napriek svojej zadlženosti aj mala šťastie na príchod nového, silnejšieho investora, ten síce môže získať nové úvery a obnoviť prívod energií, ale pôvodní zákazníci už medzi tým budú naviazaní na  iných producentov vlákien. V.Bačišin priznáva, že získanie nových zákazníkov bude náročné. Aj o tom sa ale dá uvažovať, iba ak firma investora naozaj získa. Assets Management podľa neho rokuje o prevzatí podniku s dvoma firmami.

Snaha Slávie

Dlhodobejšie stratový a zadlžený Chemlon sa do dnešnej kritickej situácia dostal po tom, čo sa ho neúspešne snažila zachrániť slovenská investičná skupina Slavia Capital. Už ona ho prebrala v lete minulého roku v zlom stave od bývalých vlastníkov z francúzskej Rhodie a talianskej Snie. Potom čo nezvládli cenový tlak lacnejších producentov vlákien z Ázie. Slavia humenskej firme vrátila nielen pôvodný názov Chemlon, vložila peniaze do modernizácie, našla firme nové odbytištia v Indii a tiež v nej okresala prezamestnanosť. Po prepustení vyše dvoch stoviek ľudí nový Chemlon zamestnával len vyše 300 pracovníkov. Konečným cieľom malo byť úplne ozdravenie a predaj firmy silnému strategickému investorovi.

V lete tohto roku to ale dopadlo tak, že Slavia narýchlo predala Chemlon neznámemu a len čerstvo založenému Assets Managementu. Slavia podrobnosti transakcie odmieta prezradiť. Odmieta, že by mohlo ísť o kamuflovaný predaj Chemlonu do rúk svojej vlastnej firmy. Zjavné je, že Assets Management je len medzizastávka v procese hľadania investora. Assets totiž mal od Slavie pri kúpe fabriky získať aj kontakty na rozrokovaného investora.

Po rozchode

Výroba v Chemlone sa uzavrela, lebo jej vyschli prívody energií od ich humenského dodávateľa Chemesu. Ten dokonca Chemlonu stopol aj vývoz jeho hotových vlákien ku konečným zákazníkom. Chemes vlastní aj celý areál, kde sa nachádza fabrika Chemlonu. Dôvodom sú dlhy výrobcu vlákien za dodávku energií v rozsahu vyše troch miliónov eur, ktoré nahromadili ešte bývalí západoeurópski vlastníci. Chemes dlhy výrobcu vlákien doteraz dlho toleroval iba preto, že bol tiež v rukách rovnakého vlastníka – finančníkov zo Slavie. Ale rovnako ako Chemlon Slavia, v lete tohto roku predala aj Chemes. Najprv ho previedla na pôvodného vlastníka - poprivatizačnú zamestnaneckú akciovku Novachem, no tá energetickú firmu rýchlo predala humenskej rodine Molnárovcov, ktorá zarobila na predaji svojho mäsokombinátu Mecom skupine Penta. Úzke súžitie medzi oboma firmami sa po vycúvaní Slavie narušilo a nový vlastník energetickej firmy zhovievavosť nemá.

Slavia pôvodne stavila na to, že medzi oboma firmami jej manažéri dohodli dlhodobý splátkový kalendár. Chemlon mal postupne splácať staré dlhy tak, ako sa bude počas reštrukturalizácie zlepšovať celý jeho biznis. V humenskom priemyselnom areáli Chemesu s rozlohou 75 hektárov podnikajú ďalšie štyri desiatky firiem. Vrátane iného nástupcu bývalého socialistického Chemlonu – firmy s luxemburským kapitálom Nexis Fibers, ktorá produkuje syntetické vlákna pre automobilový priemysel.

Problémy má zjavne aj Chemes. V lete zverejnil, že zo svojich 400 zamestnancov prepustí zhruba stovku. Aj preto, že niektoré firmy z priemyselného areálu ohlasujú odchod. Molnárovci vyhlasujú, že úspešne pracujú na náhradách. Do Humenného by mala prísť bavlnárska firma z Talianska či ukrajinská spoločnosť orientovaná na poľnohospodársku výrobu. Investovať do nových výrob vraj plánujú chcú aj samotní Molnárovci. Chcú údajne postaviť liehovar a nový paroplyn s výkonom 25 megawattov. Iba paroplyn pritom Chemes môže stáť vyše 20 miliónov eur. Všetky nové pripravované výroby majú priniesť prácu pre pol tisícku ľudí.

Ilustračné foto na titulke - Photodisc