Celkové vlaňajšie tržby domáceho chemického a farmaceutického priemyslu síce podrástli o päť percent na vyše 10,3 miliardy eur, no jeho pridaná hodnota spadla rovnakým tempom na niečo viac ako dve miliardy eur. Navyše produktivita práce z tržieb v stálych cenách v tomto odvetví vlani medziročne klesla až takmer o 30 percent.

Vláda to preháňa

„Takéto zhoršenie zaznamenávame v dôsledku neprimeraného rastu minimálnej mzdy i enormného zvýšenia príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky,“ upozorňuje v tlačovej správe odvetvového Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu jeho šéf Roman Karlubík.

Upozorňuje, že pre dlhodobú konkurencieschopnosť odvetvia chémie je veľmi nezdravé, ak v ňom vlani priemerná mzda narástla až o desať percent, no pridaná hodnota padla o vyše päť percent. Tento ukazovateľ v chémii pritom klesol na hladinu, na akej bol naposledy v roku 2015. Najmä vplyvom vládneho tlaku na mzdy sa chemický priemysel vlani vrátil o tri roky späť.

„Dvojciferný rast mzdových nákladov nepodložený rastom produktivity práce je nielen neudržateľný, ale aj varovný,“ pokračoval šéf zväzu domácej chémie s tým, že pokiaľ sa tento zlý trend nezmení, môže to v prípade začiatku ekonomickej krízy viesť až ku kolapsu hospodárstva.

V domácom chemickom a farmaceutickom priemysle pracuje vo vyše tristo firmách s dvadsať a viac zamestnancami takmer 46-tisíc ľudí.