Pri uvažovaní o začatí podnikania, no aj pri samotnom podnikaní, je dôležitým faktorom zmýšľanie. Je často najsilnejším obchodným nástrojom každého podnikateľa. Pre dlhodobo úspešné podnikanie je dôležité si uvedomiť, že prekážky sú prirodzené a nie vždy ide všetko podľa plánu.
Pozriete si šesť tipov, ako si vypestovať podnikateľské zmýšľanie:
1. Majte plán B
Veci v podnikaní často nejdú podľa predstáv. Ak plán A nevyjde, majte vždy pripravených niekoľko ďalších plánov. Najmä v začiatkoch je dôležité nevzdávať sa. Podnikanie je rizikom a neustále sa vynárajú nové problémy či veci, ktoré treba budovať. Je to o plánovaní, no často aj o neplánovaných okolnostiach.
Neexistuje žiadny dokonalý plán, pretože každé podnikanie či podnikateľ je jedinečný v spôsobe, akým pristupuje k predaju produktov, poskytovaniu služieb či zákazníkom. Ak akceptujete nepredvídateľnosť podnikania, pomôže vám to byť pohotovejší, prispôsobivejší a efektívnejší.
2. Nájdite si kouča
V každej etape podnikania je dôležité mať pri sebe niekoho, kto človeka pomôže naviesť na správnu cestu, poradí mu pri náročných rozhodnutiach či pomôže prekonať výzvy a ponúkne zaujímavé nápady. Podnikatelia sa preto často obracajú na biznisových koučov, ktorí sa špecializujú na rôzne úrovne podnikania.
Biznis kouč podporuje osobnostný rast a rozvoj. Pomáha tiež rozvinúť dôležité vodcovské schopnosti, komunikačné zručnosti a poskytuje aj nezávislý pohľad a spätnú väzbu. Práca s koučom môže zvýšiť motiváciu a sebavedomie. Pomáha rozpoznať a osláviť úspechy, čo zvyšuje dôveru v schopnosti riadiť firmu a dosahovať ďalšie ciele.
3. Pripravte sa na zlyhanie
Čím skôr sa dokážete stotožniť so zlyhaním, tým rýchlejšie sa dokážete zo svojich chýb poučiť a vrátiť späť na pôvodnú cestu. Nie je vhodné ani príliš veľa času venovať detailom či tomu, čo si o vás myslia iní. Aj keď zlyháte, s každou výhrou sa vaše sebavedomie zlepší. Čím viac skúseností získate, tým sa budete v budúcnosti lepšie rozhodovať a prípadné zlyhania dokážete minimalizovať. Ak k nim aj príde, jednoduchšie ich prekonáte.
4. Obklopte sa podnikateľmi
S kým trávite čas na vás vplýva viac, ako si myslíte. Sieť ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretávate, formuje spôsob, akým premýšľate a vnímate veci. Napríklad ľudia, ktorí nikdy nepodnikali, majú tendenciu považovať úspech v podnikaní za niečo príliš komplikované až nedosiahnuteľné. Odborníci radia spojiť sa s ľuďmi, ktorí majú podobné zmýšľanie a záujmy. Často ich nájdete napríklad na rôznych workshopoch či konferenciách.
5. Skončite s výhovorkami
Teraz nestíham. Mám málo času. Až od zajtra. Nemám dostatok peňazí. Som na to sám. Musím to ešte premyslieť – toto sú najčastejšie výhovorky ľudí, ktorí sa snažia začať s vlastným biznisom. Výhovorky znamenajú, že podnikanie nemyslia vážne, prípadne ich sprevádza veľký strach. Ten ale zväzuje ruky pri mnohých životných krokoch. Odborníci radia spýtať sa samých seba, prečo chcem podnikať, aké výhody mi podnikanie môže priniesť a či počítam so všetkými prekážkami. Ak si nie ste istý, s podnikaním radšej nezačínajte.
6. Vzdelávajte sa
Študujte príbehy úspešných podnikateľov a učte sa z ich skúseností a stratégií. Vďaka tomu si dokážete udržať vysokú motiváciu aj v ťažkých časoch. Úspech často prichádza po dlhom úsilí a trpezlivosti. Vnímajte prekážky ako výzvy, nie ako neprekonateľné problémy a hľadajte spôsoby, ako ich prekonať. Stanovte si tiež konkrétne, merateľné a realistické ciele. Majte ich na mysli každý deň a pracujte na ich dosiahnutí. Tento prístup pomôže podnikateľovi udržať sa na ceste k úspechu a lepšie spravovať jeho čas. Buďte tiež otvorení novým nápadom a myšlienkam, dokonca aj z oblastí, ktoré priamo nesúvisia s vašim podnikaním.