Podnikateľa zatkla FBI uprostred federálneho vyšetrovania v súvislosti s jeho bývalými aktivitami, informovala agentúra Reuters. Prekročiť medze zákona mal, keď pôsobil ako manažér hedgeových fondov MSMB Capital Management a keď riadil ďalšiu firmu pôsobiacu v oblasti farmácie - Retrophin.

Tá, rovnako ako Turing Pharmaceuticals, získavala patenty na staré lieky a následne ich výrazne zdražovala. Dostal sa však do konfliktu s predstavenstvom spoločnosti a to ho z nej napokon vylúčilo. Čelil totiž obvineniam, že prostredníctvom Retrophinu splácal dlhy vo svojom hedgeovom fonde. Od firmy nemal problém následne žiadať 25-miliónové odstupné.

Agentúra Bloomberg konkretizovala, že zatknutie by sa malo týkať podvodov s cennými papiermi. Vyšetrovanie FBI nemá podľa Bloombergu nič spoločné s jeho súčasnými aktivitami vo farmaceutickom biznise.

Záujem vyšetrovateľov vzbudilo jeho pôsobenie na poste generálneho riaditeľa v Retrophine. Podozrievajú ho, že z firmy nelegálne premiestňoval kapitál a splácal ním dlhy svojho fondu v čase, keď sa ten dostal do miliónových strát. Vyšetrovatelia sa tak zamerali na činnosť, pre ktorú ho zo spoločnosti vyhodili.

Kritizujú ho z každej strany, on sa smeje

Tie kritizovali aj viacerí politici, v rámci boja o Biely dom sa do neho pustila aj zrejmá kandidátka na nomináciu za Demokratickú stranu Hillary Clinton. Neprimerané zdražovanie liekov označila za škandalózne.

Podnikateľ preukázal absenciu chrbtovej kosti aj po prevalení prípadu, ktorým pobúril širokú verejnosť i lekárske združenia. Najprv sľúbil, že tabletka Daraprimu predsa len tak výrazne nezdražie (z 13,5 dolára na 750 dolárov), napokon však od toho upustil a vysokú cenu lieku nechal nezmenenú.

Na opakovanú kritiku zo strany H. Clintonovej reagoval výsmešne minulý mesiac na Twitteri a premrštenú cenu obhajoval aj na decembrovom zdravotníckom summite časopisu Forbes v New Yorku. Tam tvrdil, že by rád dvihol cenu liečiva ešte viac, lebo jeho investori očakávajú, že bude maximalizovať zisky.

Kritike sa nevyhol ani zo strany jedného z hlavných favoritov republikánskej nominácie Donalda Trumpa, ktorý ho nazval „rozmaznaným sopliakom“. Britská spravodajská televízia BBC ho zas označila za „najviac nenávideného človeka v Amerike“.

pic.twitter.com/zCqFlN04An

— Jennifer Epstein (@jeneps) 5. Listopad 2015

Liek na toxoplazmózu Daraprim najprv dlho vyrábal farmaceutický gigant GlaxoSmithKline. Ten v roku 2010 predal americké práva firme CorePharma, ktorú v minulom roku kúpila za 700 miliónov dolárov firma Impax Laboratories. Impax v auguste tohto roka predal práva na Daraprim Turing Pharmaceuticals za 55 miliónov dolárov.

Pred rokom 2010, teda pokiaľ liek spadal ešte pod GlaxoSmithKline, sa predávala tabletka len za jeden dolár. Hneď sa to prejavilo aj na tržbách z predaja lieku. Kým ešte v roku 2010 boli len vo výške 667-tisíc dolárov, o rok neskôr to už bolo 6,3 milióna dolárov. V roku 2014, po ďalšom zdražení, 9,9 milióna dolárov. Podľa analytickej spoločnosti IMS Health údaje nezahŕňajú nákupy v rámci ústavnej liečby v nemocniciach.

Prudké zvýšenie ceny lieku by teraz mohlo pre Turing Pharmaceuticals znamenať tržby vo výške stoviek miliónov dolárov, ak spotreba lieku výrazne neklesne.