Česká elektrárenská spoločnosť ČEZ chce zásadne zmeniť postupy pri odhaľovaní neoprávnených odberov elektriny. Donútila ju k tomu neutíchajúca kauza týkajúca sa pracovníkov Útvaru netechnických strát (NTZ). Tí si v českých médiách vyslúžili pomenovanie komando, polícia viacerých z nich obviňuje z vydierania.
Komando z minulosti
Útvar netechnických strát vytvorila ČEZ v roku 2005 po tom, ako prevzala distribučné spoločnosti a začala tak riešiť krádeže elektriny. Jeho prioritou bola podľa vyhlásení firmy „efektivita boja s čiernymi odbermi“. Na to sa vraj „snažila využívať všetky možnosti dané energetickým zákonom“.
Na tento účel ČEZ dokonca desiatke zamestnancov útvaru zaplatila špeciálny výcvik. V rámci neho sa učili napríklad základy sebaobrany a obrany pred útokom psom. Ale trénovali aj techniky prežitia, zlaňovanie a dokonca aj streľbu. To malo podľa firmy pomôcť zamestnancom pri odhaľovaní krádeží elektriny a zvýšiť „psychickú odolnosť a schopnosť čeliť stresovým situáciám“.
Útvar, ktorý je súčasť dcérskej firmy ČEZ Měření, upútal pozornosť polície v roku 2008. Českí policajti vtedy podozrievali 32 zamestnancov spoločnosti z vydierania. Podľa vyšetrovateľov mali pracovníci od apríla 2005 do konca roku 2008 v štyroch krajoch nezákonne vstupovať na pozemky a nútiť poškodených platiť vysoké sumy za údajný čierny odber, pripomína stránka ihned.cz. Nátlak mali stupňovať tým, že nútili ľudí chodiť do spoločnosti ČEZ Měření v nočných hodinách. Vyhrážali sa vraj tiež konaním prostredníctvom českej polície i súdov a vysokými sa pokutami, ak nebudú „spolupracovať“.
Koncom toho istého roku ČEZ zaviedla nové pravidlá pre útvar českými médiami často označovaný ako komando. Vymenila čierne uniformy, ktoré pripomínali oblečenie polície, za šedé. A rozhodola sa, že rokovania s nepoctivými odberateľmi už budú jej zamestnanci viesť len v pracovnom čase. K zásahom súvisiacim s neoprávneným odberom elektriny zároveň odvtedy privoláva českú políciu.
Oživený kostlivec
Celú kauzu nedávno oživilo rozhodnutie polície. Útvar pre odhaľovanie organizovaného zločinu podľa portálu ihned.cz zhruba pred týždňom ukončil práce na prípade s krycím názvom „Izolátor“. Krajskému štátnemu zastupiteľstvu Ostrava odovzdal návrh na podanie obžaloby na 26 osôb pre trestný čin vydierania. Z pôvodných 32 zamestnancov boli obvinenia proti šiestim stiahnuté.
Záujem médií i verejnosti ešte vyburcovali videá, ktoré ČEZ zabavila polícia a stali sa súčasťou spisov. Nahrávky zo špeciálneho výcviku i zásahov proti čiernym odberateľom českým médiám poskytol advokát Jan Rytíř, ktorý v súdnom spore s ČEZ zastupuje 160 rodín, pripomína týden.cz.
Zdanlivo neotrasiteľný postoj spoločnosti ČEZ, ktorá ešte začiatkom februára svojich zamestnancov razantne obhajovala, sa postupne začala meniť. Podnik pred dvoma týždňami odvolal šéfa oddelenia netechnických strát Karla Vaniša. Na povrch totiž vyplávalo, že minimálne počas jedného z pracovných výjazdov vo februári 2006 mal aj svoju súkromnú zbraň. K. Vaniš podľa vlastných slov vytiahol a nabil zbraň, keď pri hľadaní dokumentov ukradnutých zo služobného vozidla prišiel k opustenej budove a situáciu vyhodnotil ako nebezpečnú.
Včera firma v podstate kapitulovala. Vo vyhlásení uznala, že snaha zamestnancov útvaru netechnických strát sa v skutočnosti v niektorých prípadoch mohla javiť ako necitlivé zaobchádzanie so zákazníkmi a neprimeraná tvrdosť. „Tieto prípady ľutujeme a podnikneme zásadné opatrenia, aby sa nemohli opakovať,“ povedal generálny riaditeľ ČEZ Martin Roman.
Firma zároveň od včerajška až do odvolania pozastavila odpojovanie neoprávnených odberateľov, u ktorých došlo k zásahom do elektromerov alebo k odberom mimo meracích zariadení. V takýchto prípadoch elektromery vymení a náhradu škôd chce vymáhať súdne.
Spoločnosť zdôraznila, že v styku so zákazníkmi budú jej kontrolóri namiesto automatického používania jednotných pravidiel „citlivejšie prihliadať k individuálnej situácii“ akou je napríklad zdravotný stav. To zrejme súvisí s kontrolou útvaru netechnických strát spred niekoľkých rokov, pri ktorej sa jeden z čiernych odberateľov zastrelil. Video záznam z tohto zákroku sa tiež objavil v médiách.
Hľadanie riešenia
ČEZ chce zaviesť nový etický kódex platný pre všetkých svojich kontrolórov. Bude ich zaväzovať „ku korektnému a ústretovému“ prístupu k zákazníkom a má byť súčasťou pracovných zmlúv. Prehrešky zamestnancov v tejto oblasti bude po novom firma považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
Podľa stránky dennik.cz je tiež možné, že zamestnanci problémového útvaru prestanú nosiť šedé uniformy. Vymeniť by ich mohli za klasické montérky s oranžovým éčkom na chrbte, čo je symbol ČEZ.
Hoci firma chce zásadne zmeniť postup pri odhaľovaní neoprávnených odberov elektriny, stále zdôrazňuje, že útvar netechnických strát zákon neporušil. Aby zabezpečila nezávislé prešetrenia sťažností na postup pracovníkov tohto oddelenia, navrhla vytvoriť novú pracovnú skupinu. Tá by sa mala skladať so zástupcov rezortu vnútra, Štátnej energetickej inšpekcie a Energetického regulačného úradu, zamestnancov ČEZ i zástupcov zákazníkov, ktorí sa cítia byť poškodení postupom NTZ.
Kauza už totiž prilákala pozornosť viacerých politikov. Napríklad strana ČSSD tento týždeň rozoslala správu, v ktorej žiada odškodnenie pre „obetí“ komanda ČEZ, konštatuje portál dennik.cz. Vyplácanie odškodnenia ČEZ odmieta.
Energetická firma tiež ostatným distribútorom navrhla, aby vytvorili nový spoločný podnik. Ten by mal u jednotlivých distribučiek nahradiť oddelenia ako útvar netechnických strát. Riešil by všetky problémy týkajúce sa čierneho odberu, čím by sa zabezpečil rovnaký postup u všetkých zainteresovaných strán.
Foto - ČEZ