Teraz však Travel Service získa podiel v ČSA oveľa lacnejšie cez južnú Kóreu. O transakcii majú do najbližšieho leta rozhodnúť protimonopolné úrady.

Hodnota celých ČSA podľa odhadov spoločnosti Ernst & Young klesla na 148 miliónov korún a česká vláda vlani akceptovala ponuku svetovej tridsiatky Korean Air, ktorá ponúkla za 44 percent akcií ČSA len 67,5 milióna českých korún.

Podľa vtedajšieho českého ministra financií Miroslava Kalouska sa tým zakončil proces reštrukturalizácie, ktorý mal zachrániť budúcnosť ČSA. 

Kórejčania kúpou získali aj predkupné právo na ďalšie akcie ČSA a už v 5. decembra oznámili rozhodnutie kúpiť ďalších 34 percent akcií ČSA. Súčasne oznámili, že ich vzápätí predajú spoločnosti Travel Service. Potom zostane českému štátu iba 19,74-percentný podiel v ČSA.

Transakciou zostane v ČSA majoritný podiel českých subjektov a možno ich pokladať za českú spoločnosť. Môžu byť teda naďalej národným dopravcom s právom letov do krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie a počty dopravcov a letov prísne regulujú. Týka sa to najmä Ruska.

Český aeroholding, ktorého jediným akcionárom je štát, rozhodnutie Korean Air vysvetľuje plánom posilniť pôsobenie v Európe a vytvoriť z Letiska Václava Havla v Prahe v spolupráci s Travel Service európsku prestupovú základňu. Zo Soulu, aj ďalších krajín Ďalekého východu, Pacifiku a Austrálie už priváža cestujúcich do Prahy, odkiaľ ich ČSA rozvážajú ďalej po Európe svojimi linkami. To isté sa deje aj opačným smerom.

Keď do ČSA vstúpi aj Travel Service, Korean Air získa prestupy do ďalších štyroch desiatok miest v Európe, kam lieta Travel Service a jeho lowcostová dcéra Smart Wings. 

Dlhá nevraživosť oboch dopravcov v malom Česku, podozrievanie z nepovolenej štátnej pomoci a súdne spory sú už minulosťou, a obe spoločnosti si postupne začali deliť trh a kooperovať. 

V Prahe očakávajú, že sa prepoja linky troch spoločností Korean prinesie do Prahy know how, nový biznis, Travel Service má naučiť ČSA efektívnejšie využívať lietadlá i posádky najmä mimo sezóny, zoštíhli firmu a mohol by ju priviesť k zisku. Nevylučujú sa však aj spory s odbormi, ktoré majú v ČSA silné slovo, kým v Travel Service neexistujú.

Spoločnosť Travel Service vznikla v roku 1997 najmä na prepravu dovolenkárov cestovnej kancelárie Canaria Travel. Časom sa však stal lídrom na charterovom trhu nielen v Česku, ale aj na Slovensku, v Maďarsku, významný podiel má aj na poľskom trhu a lieta aj pre touoperátorov v ďalších krajinách. Patrí do skupiny Unimex Group. Zakladateľmi a majiteľmi sú českí podnikatelia v cestovnom ruchu Roman Vik, Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal.

Svojho času až polovicu akcií vlastnila islandská spoločnosť Icelandair. Podiel však príchodom krízy znižovala a v tomto roku predala zvyšok akcií. Má 26 lietadiel, ďalšie si podľa potreby prenajíma.