Podnikateľ Radovan Vítek dnes o desiatej podľa očakávaní podal na Mestskom súde v Prahe návrh na vyhlásenie insolvencie na českú lotériovú firmu Sazka. Agentúre ČTK to potvrdil právnik R. Vítka Tomáš Rybář. Po skúpení pohľadávok od bánk disponuje R. Vítek voči Sazke celkovými nárokmi vo výške poldruha miliardy českých korún (61,5 milióna eur). Vítek ohlásil insolvenčný návrh už skôr. Naposledy tak urobil v nedeľu v programe Českej televízie Otázky Václava Moravca. „Nemám iný variant, 30 dní s nami nikto nerokuje,“ tvrdil.
Predseda predstavenstva Sazky Aleš Hušák oponoval, že Sazka nie je v insolvencii ani právne, ani ekonomicky. Argumentoval vlaňajším ziskom 1,4 miliardy českých korún a vyhlásil, že aktuálne ocenenie spoločnosti prevyšuje súhrn všetkých krátkodobých a dlhodobých záväzkov o štyri miliardy korún. Tvrdil tiež, že Sazka nemá žiadne peňažné záväzky viac ako 30 dní po splatnosti, ktoré by nebola schopná plniť. Sazka navyše nároky R. Víteka neuznáva.
Finančný problém lotériovej spoločnosti nespočíva v prevádzke, ale vo vysokej zadlženosti. Do tej ju ťahajú najmä rozsiahle projekty z minulosti, z ktorých najväčší je výstavba multifunkčnej haly Sazka Aréna na pražských Vysočanoch, ktorá dnes nesie názov O2 Aréna. Najväčšie finančné ťažkosti robia Sazke splátky dlhopisov, ktorými arénu financovala. Začiatkom januára oznámila majiteľom dlhopisov, že im dokáže zaplatiť iba úrok, ale splatnú istinu nie.
Ratingová agentúra Standard & Poor's zareagovala tým, že minulý štvrtok znížila rating dlhodobých záväzkov Sazky z doterajšieho CC na najnižší stupeň D. To znamená, že Sazka nespláca časť splatného dlhu a je upozornením pre investorov, že nie je schopná plniť aktuálne záväzky. Šéf Sazky A. Hušák zmenu ratingu označil za "irelevantnú" s odôvodnením, že firma si nejde požičiavať. Otázne je, o čom bude diskutovať so zástupcami investičných fondov a bánk, ktoré vlastnia väčšinu dlhopisov.
Podľa R. Vítka Sazka nevyhnutne potrebuje revitalizáciu, inak jej hrozí bankrot. Od konca roka tvrdil, že ak mu firma neuhradí splatné nakúpené pohľadávky, pošle ju do insolvencie. Momentálne by Sazka podľa neho potrebovala dve až tri miliardy korún.
Objavilo sa už aj kvarteto ponúk na pomoc Sazke. Peniaze na stôl obrazne položila finančná skupina Penta, ktorá vlastní hrací holding Fortuna Entertainment Group, a domáci konkurent z hernej brandže Synot. Obaja požadujú aj vlastnícky podiel a odchod súčasného manažmentu vedeného A. Hušákom. S podobnými požiadavkami sa ako partner pre reštrukturalizáciu ponúkol aj sám R. Vítek. Ten dokonca navrhuje ako finančné zmeny znížiť základné imanie Sazky a upísať nové akcie za desať miliárd korún. Pokiaľ by tak on, prípadne dlhopisoví aj iní veritelia sazky kapitalizovali svoje pohľadávky, zmenilo by to vlastnícke pomery lotériovej firmy. Primárne ale R. Vítek so Sazkou podnikať neplánuje. Vyhlásil, že chce, aby mu zaplatili.
Priazeň súčasných majiteľov Sazky si však získal najmä návrh iného podnikateľa Martina Ulčáka. Ten je ako majiteľ siete trafík Geco veľkým obchodným partnerom Sazky. Ešte koncom roku chcel Sazke pomáhať priamo, neskôr navrhol, že jej pomôže s reštrukturalizáciou. Ako jediný spolupracuje s A. Hušákom a nežiada zmenu vlastníkov, čím si získal priazeň funkcionárov športových zväzov. Medzi majiteľmi lotériovej spoločnosti sú občianske združenia z oblasti telovýchovy a športu, najmä športové zväzy na čele s Českým zväzom telesnej výchovy (ČSTV), ktorý drží takmer 68-percentý podiel.
Na rozdiel od ostatných ponúk, ktoré zahŕňali konkrétnu ponuku príspevkov pre športové zväzy, však „konzervačný“ model reštrukturalizácie M. Ulčáka a A. Hušáka neobsahuje spôsob ďalšieho financovania športu. Kým dosiaľ získavali športové zväzy a organizácie ako Sokol od Sazky peniaze ako akcionári prostredníctvom podielov na zisku, vzhľadom na finančný dosah vysokých dlhov možno očakávať, že firma nebude mať príliš čo deliť.
Funkcionári zväzov však dosiaľ riešia najmä svoje zotrvanie v akcionárskej štruktúre Sazky. Minister školstva Josef Dobeš označil postup najmä najväčšieho akcionára ČSTV za prekročenie kompetencií. Rovnako ako neskôr aj český premiér Petr Nečas zväzom odkázal, že štát im peniaze ako kompenzáciu za výpadok príjmov od Sazky nepošle.
Na pražský súd sa právnik R. Vítka formálne obrátil prostredníctvom firmy Moranda, v ktorej Vítek osobne nefiguruje, vlastní ju však jeho matka. Podobným spôsobom český podnikateľ podľa médií drží aj iné spoločnosti.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch