Uviedol to dozorujúci štátny zástupca Zdeněk Matula z pražského vrchného štátneho zastupiteľstva, informoval o tom portál Aktuálne.cz. Žalobca podal na rozhodnutie sťažnosť, spis putuje k pražskému vrchnému súdu. Ten rozhodne, či bude firma zodpovedná za manipuláciu, alebo nie.

Agrotec je súčasťou holdingu Agrofert, ktorý patrí do zvereneckých fondov Andreja Babiša.

„Dovolíme si nesúhlasiť s interpretáciou štátneho zástupcu. Z nášho pohľadu nemohla právnická osoba spáchať trestný čin. Veríme, že vrchný súd potvrdí záver mestského súdu a definitívne zastaví trestné konanie voči spoločnosti Agrotec,“ vyjadril sa hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.

Kauza sa týka desiatich ľudí a štyroch firiem, žalobu podal Z. Matula už vlani v júni. Prvá časť kauzy sa týka manipulácie s verejnými zákazkami na stavebné práce malého rozsahu. Druhá časť prípadu sa týka obstarávania pneumatík a náhradných dielov. Žalobca viní osoby zo zločinu zjednania výhody pri zadávaní zákazky verejného obstarávania, za čo hrozí až osem rokov väzenia. V kauze malo figurovať aj podplácanie či porušovanie predpisov.

Dlhopisová línia pokračuje

Český minister financií A. Babiš podal sťažnosť na zamestnancov Českej televízie. Veľkopodnikateľ slovenského pôvodu tvrdí, že išlo o porušenie Kódexu ČT a redaktori sa dopustili porušenia pracovných povinností. Rada ČT by mala prijať opatrenia, A. Babiš však dodal, že nemá úmysel nikoho vyhodiť.

Kauzu majetku A. Babiša otvoril server Echo24.cz. Podľa portálu A. Babiš nakúpil dlhopisy Agrofertu v roku 2013 za 1,482 miliárd českých korún (približne 50 miliónov eur) oslobodených od daní. Ako však informovali české médiá, Babišove čisté príjmy do roku 2015 boli na úrovni 1,526 miliardy českých korún (60 miliónov eur), Echo24 však na základe majetkového priznania prišlo k záveru, že do roku 2013 A. Babiš zarobil 1,11 miliardy českých korún (40 miliónov eur), čo by na nákup dlhopisov nestačilo.

A. Babiš sa však obhajoval tým, že mal aj ďalšie príjmy, konkrétne také, ktoré nepodliehali zdaneniu vo výške 650 miliónov českých korún (24 miliónov eur). Pochádzať mali z predaja firiem, akcií a podnikania. Pre nákup dlhopisov čelí trestnému oznámeniu, to však považuje za účelové a politické.

Z dlhopisov mal A. Babiš podľa webu Echo24 zisk 90 miliónov českých korún ročne a do štátnej kasy nezaplatí ani korunu na daniach. Na otázky o svojich príjmoch odpovedal: „A prečo by som vám ja mal prezradiť všetky svoje príjmy? Sorry, jako,“ vyjadril sa pre médiá.

Zverenecké fondy

V súčasnosti je A. Babiš v centre pozornosti médií aj kvôli prevodu akcií svojich firiem. Český minister financií a predseda hnutia ANO na začiatku februára vložil akcie svojich firiem do dlhopisov zvereneckých fondov. Išlo o spoločnosti Agrofert a SynBiol. Podľa portálu Deník.cz sa tak mal vyhnúť konfliktu záujmov.

Novela zákona, ktorá obmedzuje firmám členov vlády prístup k dotáciám, vstúpi do platnosti v Českej republike 9. februára. A. Babiš ju považoval za protiústavnú.

Prevod sa týkal aj vydavateľstva Mafra, ktoré je súčasť Agrofertu. Novela zákona totiž obsahuje aj zákaz prevádzkovania rozhlasového a televízneho vysielania a vydávania periodickej tlače. Toto sa však bude vzťahovať až na nový kabinet po jesenných voľbách. Ako informoval A. Babiš v tlačovej správe, ide o fondy AB private trust I. a AB private trust II. Jediným akcionárom je práve český minister financií.

Akcie rozdelil nasledujúcim spôsobom: 90 percent akcií Agrofertu a 100 percent do AB private trust a zvyšných 10 percent Agrofertu do AB private trust II. „Systém dvoch fondov som zvolil ako poistku a kontrolu, pretože v určitých záležitostiach sa obaja správcovia budú musieť dohodnúť na spoločnom postupe,“ uviedol A. Babiš v tlačovej správe.

Vplyv A. Babiša

Správcami fondov sú ľudia blízki A. Babišovi, predseda predstavenstva Agrofertu Zbyněk Průša a právnik Alexej Bílek. V trojčlennej dozornej rade sedí Monika Babišová. Majetok bude opäť A. Babiša v prípade, že prestane platiť novela alebo ak nebude verejným funkcionárom.

„Vlk zákona sa nasýtil, ale koza obchodných záujmov A. Babiša zostala celá,“ reagoval na tento krok český premiér Bohuslav Sobotka.

Predseda strany ODS Petr Fiala kritizoval ministra financií za tento účelový krok. „Predovšetkým, zákon nenúti A. Babiša, aby niekam previedol Agrofert, to robí iba preto, aby mohol Agrofert čerpať štátne dotácie a stimuly, takže na to sa treba pozrieť,“ povedal médiám P. Fiala. „Do značnej miery bude mať na Agrofert vplyv naďalej, počkajme si, ako to bude fungovať,“ dodal.

Do zvereneckých fondov možno vkladať majetok, ktorý s časovým oneskorením prevezme niekto iný. Využíva sa napríklad pri dedení.