„Situácia v Sýrii je tragická, je to úplne rozvrátená krajina plná utrpenia. Pritom Sýria patrila v regióne k relatívne vyspelým a kultúrnym krajinám so vzdelaným obyvateľstvom. Ak si niekto zaslúži azyl a život v relatívne bohatej a hlavne bezpečnej krajine, ako je Česko, tak sú to Sýrčania,“ uviedol generálny riaditeľ Hamé Martin Štrupl.
„Vždy stojíme o ľudí, ktorí sú ochotní a schopní dobre pracovať. A navyše si myslíme, že súčasnú migračnú krízu v Európe nezvládnu riešiť len vlády a politici, je to vecou nás všetkých a súkromné firmy môžu výrazne pomôcť,“ dodal M. Štrupl.
Podľa prezidenta Asociácie malých a stredných podnikov Karla Havlíčka Hamé preukazuje, že činy sú teraz dôležitejšie ako slová. „Nepochybne to celý rad pozorovateľov odsúdi ako marketingový ťah, ale ruku k dielu už nepriložia,“povedal ČTK. Ak by ďalšie firmy a organizácie zareagovali podobne, tak akokoľvek to nie je systémové, je to aspoň nejaké riešenie, doplnil. O ďalších firmách ale zatiaľ nepočul.
Ministerstvo vnútra okrem piatich desiatok ponúk zaznamenáva tiež záujem ľudí, ktorí chcú pomôcť cez neziskové či mimovládne organizácie. „Najčastejšie sa v týchto prípadoch ide o ponuky materiálnej pomoci vo forme oblečenia, potravín, balenej vody, hygienických potrieb či hračiek," oznámila Hana Malá z tlačového odboru ministerstva vnútra.
O azyl v Česku tento rok požiadalo asi 60 Sýrčanov. Policajti pritom od júna zadržali v krajine zhruba 2500 utečencov, polovicu z nich práve z vojnou zmietanej Sýrie. Väčšina z nich smeruje do Nemecka alebo ďalších krajín západnej Európy.
Hamé má v Česku sedem výrobných závodov, v Rumunsku, na Slovensku a v Rusku. Firmu vlastní islandsko-lotyšský fond Nordic Partners. V tohtoročnom prvom polroku Hamé medziročne zvýšilo tržby o 14 percent na 2,9 miliardy korún.