Po páde socializmu sa obe krajiny niekdajšieho Československa profilovali ako centrá nemeckej výroby. Lacnejšia pracovná sila, stabilné ekonomické prostredie a rast zabezpečili, že si západné krajiny na tunajších trhoch vybudovali jedny zo svojich najefektívnejších fabrík.
Česko a Slovensko sa preto stali pomerne rýchlo spoľahlivými výrobnými destináciami v oblastiach strojárstva či automotivu. Kým Slovensko sa každou ďalšou investíciou čoraz viac pripútava k automotivu, Česko sa postupne snaží aj o investície a fabriky s vyššou pridanou hodnotou a výskumom, a to v doteraz netradičných oblastiach technológií, akými sú čipy a polovodiče.
Rodí sa čipový hub
Najnovšie Česku v získaní nových centier pomáha aj geografická blízkosť k avizovaným obrovským investíciám v česko-nemeckom pohraničí. Do okolia Drážďan má totiž podľa denníka E15 smerovať viac ako päťmiliardová investícia nemeckej čipovej firmy Infineon. Popri nedávnych rokovaniach s top hráčmi v oblasti čipov z Taiwanu tak Česko môže mať našliapnuté stať sa súčasťou rodiaceho sa čipového hubu v strednej Európe.
Najnovšia čipová fabrika v okolí českého pohraničia môže byť ťažkou váhou. V najbližších rokoch z nej totiž dokáže vyťažiť český aj nemecký dodávateľský reťazec. Samotná fabrika zamestná asi tisíc ľudí. Kľúčovou však bude najmä pre blízkych výrobcov áut, ktorí tak získajú lepší prístup ku kritickým polovodičom. Od nemeckej čipovej firmy Infineon odoberá polovodiče aj česká automobilová skupina Škoda Auto.
Tie prvé by mali Nemci dodať už v roku 2026, keď sa spustí produkcia pre automobilky, elektrické nabíjacie stanice, dátové centrá a pre ďalšie priemyselné odvetvia. Navyše čipová továreň za päť miliárd eur podporí aj plány konkurenčných spoločností, aby sa rozhodli investovať v Česku.
Získajú tak výhodu lacnejšej pracovnej sily než v Nemecku, ako aj možnosť byť dostatočne blízko pre budúce možné synergie. Na tejto vlne sa môže zviesť aj samotné Česko, s ktorým podľa nedávnych informácií už rokuje taiwanská vláda. Tá chce v krajine rozbehnúť spoluprácu o podpore českých študentov, v ktorých vidí budúcich odborníkov v oblasti čipov.
Avizovaná investícia Infineonu tak zapadá do skladačky o vybudovaní čipového hubu v nemecko-českom pohraničí a vzdelávaní budúcich kvalifikovaných odborníkov pre tento segment, ktorý sa v EÚ ešte len rodí.
Nemci v jednej ruke s Taiwanom
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?