Aktualizované 3. 5. 2012 o 13:26 o vyjadrenie mBank.
České ministerstvo financií vedie správne konanie voči internetovej mBank pre veľké množstvo problémových účtov, ktoré si údajne založili podvodníci za pomoci ukradnutej identity klientov banky. Pre dnešné vydanie Hospodářskych novín (HN) to potvrdila hovorkyňa banky v Česku Ivana Buriánková. Podľa HN banke hrozí pokuta vo výške miliónov českých korún. Podľa ministerstva je hlavné riziko v tom, že falošné účty môžu byť založené na pranie špinavých peňazí, a chce preto zmenu zákona.
„Nie je pravda, že ministerstvo financií vedie s mBank správne konanie pre veľké množstvo problémových účtov, ale kvôli podozreniu z prania špinavých peňazí na niekoľkých účtoch, otvorených pravdepodobne na základe podvodne získaných dokladov totožnosti,“ doplnila pre agentúru ČTK I. Buriánková. Takých účtov bolo podľa hovorkyne 14 a banka ich vďaka svojim kontrolným mechanizmom a monitorovacím systémom odhalila, prostriedky na nich zablokovala a vec ohlásila príslušným orgánom.
Podvodníci podľa údajov ministerstva ukradli na založenie účtov identitu desiatkam až stovkám klientov internetových bánk ako mBank, AirBank, Equa bank alebo Zuno. Práve mBank má podľa HN najviac takýchto problémových účtov. Či sa podobné problémy vyskytli aj na Slovensku, TREND zisťuje.
„Vzniknutú situáciu považujeme za veľmi znepokojujúcu, intenzívne ju sledujeme, analyzujeme a snažíme sa o odhalenie čo najväčšieho počtu takýchto podvodných konaní,“ povedal HN Milan Cícer, riaditeľ Finančného analytického útvaru ministerstva (FAU), ktorý má na starosti boj proti praniu špinavých peňazí. Ministerstvo chce kvôli podvodom dokonca zmeniť zákon.
Konkurenčnou výhodou malých internetových bánk je okrem lepších úrokov práve možnosť založiť si účet na internete cez telefón, či bez návštevy pobočky. Aj vďaka tomu získali takéto banky v krajine v priebehu pár mesiacov cez 70-tisíc klientov. Možnosť založiť si účet bez návštevy pobočky začala nedávno ponúkať aj Česká spořitelna a to isté chystá UniCredit Bank.
„Naďalej platí, že mBank neotvára a ani v minulosti neotvárala účty bez osobného overenia totožnosti klienta,“ uviedla I. Buriánková. S pokusmi o pranie špinavých peňazí sa podľa mBank stretáva prakticky každá banka. „Ak vezmeme do úvahy celkový počet 800-tisíc účtov, ktoré mBank vedie, nejedná sa v tomto prípade o systémový problém,“ dodala hovorkyňa.
„Máme softvér, ktorý aktívne vyhľadáva potenciálne nebezpečné účty, pár takých možných prípadov identifikovali a hneď sme informovali FAU,“ uviedol pre HN hovorca Air Bank Rostislav Kocman. Bezpečnosť pri založení účtu vraj konzultovali s Českou národnou bankou. Ďalšie internetové banky v Česku - Equa a Zuno vraj o probléme nevedia.
Podľa HN existujú dva spôsoby podvodov pri zakladaní účtu online. Buď podvodník oklame kuriéra, ktorý rozváža zmluvy k účtom založeným cez internet, alebo pod falošnou zámienkou pôžičky vyláka od klienta osobné údaje a kópiu dokladov, na ktoré si účet založí. Oklamaného človeka následne presvedčí, aby na nový účet poslal minimálnu platbu zo svojho bežného účtu, stačí len jedna česká koruna. Tým účet overí. Sľúbenú pôžičku nedostane, ale pretože ho všetko stálo len korunu, ďalej nič nerieši. A podvodníkovi zostane účet.
Ľuďom, na ktorých meno sú účty vedené, by ale mohli hroziť aj exekúcie. A to v prípade, keby si podvodník na falošný účet vzal úver alebo objednal služby, ktoré by nezaplatil, dodali HN.
Zdroj: Maňo Štrauch
Ilustračné foto - Maňo Štrauch