České JIP-Papírny stratili záujem o kúpu a oživenie papierenskej výroby v štúrovskej fabrike, ktorú írsko-holandský Smurfit-Kappa uzavrel pred vyše štyrmi mesiacmi.

„Rokovania medzi nami sa skončili s tým, že sme sa nedohodli na cene ponúkanej fabriky,“ hovorí riaditeľ a člen predstavenstva JIP-Papíren Dušan Grmolec. Rokovania podľa neho stroskotali na tom, že Smurfit Kappa od nového vlastníka žiada, aby v Štúrove nepokračoval v doterajšej výrobe vlnitej obalovej lepenky – flutingu. To síce český záujemca chcel splniť, no zároveň od majiteľov žiadal, aby investične náročné prebudovanie výroby na iný papierenský produkt zohľadnili úpravou ceny. „K adekvátnej úprave ceny za to, že by sme ešte museli masívne investovať ale neprišlo,“ uzatvára D. Grmolec.

České JIP-Papírny, ktoré majú papierenské fabriky v Českom Krumlove a v Olomouci s celkovými tržbami vyše dvoch miliárd českých korún, tak prácu pre vyše tristo prepustených zamestnancov štúrovskej fabriky neobnovia.

Smurfit Kappa hľadá vhodného investora ďalej. „Evidujeme niekoľko ďalších možných záujemcov,“ informovala firma. Záujemcov konkretizovať nechce. Špecifikovať odmieta aj to, či sa o závod zaujímajú len papierenské firmy alebo aj investori z inej branže. Pred polrokom sa o prevzatie závodu zaujímal aj iný nadnárodný koncern Mondi, ktorý v Ružomberku vlastní vôbec najväčšiu tuzemskú papiereň Mondi SCP. Či záujem trvá, Mondi komentovať nechce.

Celoodvetvové výkony slovenského papierníctva uzavretie štúrovskej fabriky zatiaľ výrazne nekazí. Firmám zo slovenského Zväzu celulózovo-papierenského priemyslu, ktoré kryjú v krajine celú výrobu základnej celulózy a väčšinu produkcie papierenských výrobkov, klesli tržby za prvý polrok tohto roku medziročne len o vyše jedno percento – na 401 miliónov eur. Pokles je taký mierny najmä pre rast cien papiera a papierových produktov na svetových trhoch. Ceny idú hore po tom, čo povodne pribrzdili výkonnosť celulóziek v Čile a USA. A niektoré škandinávske celulózky zasa na čas stáli pre odborárske štrajky. Tak je celulózy na trhu dočasne menej.

Objemy slovenskej výroby papiera ale odstavená fabrika určite skresáva. Už aj za prvý štvrťrok tohto roku, keď sa spomaľovala výkonnosť uzatváraného závodu, domáca výroba papierových obalov medziročne klesla až o 28 percent. Výrobu sektora zachraňoval päť percentný rast výroby grafického papiera a až sedem percentný rast produkcie papierových hygienických produktov.

Foto na titulke - Pavol Danko