Podľa pôvodného plánu mala priama linka spájať Prahu s čínskou obchodnou metropolou Šanghajom. Nakoniec sa ale čínske úrady rozhodli pre hlavné mesto Peking a udelili pre ňu povolenie aerolinkám Hainan. Podľa skorších správ by mala linka fungovať od 22. septembra, čínska strana sa ale podľa informácií ČTK zatiaľ nechce k žiadnemu dátumu viazať.
„Naším pracovným termínom je september, ale finálne rozhodnutie o tom, kedy a ako sa bude lietať, to musí urobiť čínska strana,“ povedal ČTK generálny riaditeľ aeroholdingu Václav Řehoř, ktorý memorandum o zriadení priamej leteckej linky podpísal na úrade vlády s podpredsedom predstavenstva Hainan Airlines Čchen Wen-Liem.
Podľa skorších vyjadrení čínskych predstaviteľov by letecký dopravca mal na linku nasadiť lietadlo Boeing 767 s kapacitou približne 250 miest. Lietať by mala trikrát týždenne. „Zatiaľ ešte nie je nič detailne dohodnuté. Rokovania prebiehali štyri mesiace, ale treba si uvedomiť, že väčšinou prebiehajú dva roky,“ poznamenal k tomu Gregor.
Premiér Bohuslav Sobotka je presvedčený, že spustenie priameho leteckého spojenia pomôže k ďalšiemu nárastu počtu čínskych turistov v Česku aj na zvýšenie ekonomickej spolupráce s najľudnatejšou krajinou sveta.
„Je to práve dopravné spojenie a dopravná infraštruktúra, vrátane priameho leteckého spojenia Praha-Peking, ktoré sú ústrednou témou spolupráce platformy 16 + 1, teda spolupráce krajín strednej a východnej Európy a Číny,“ podotkol k tomu B. Sobotka na tlačovej konferencii po rokovaní s čínskou vicepremiérkou Liou Jen-tung. Tá pripomenula, že do zahraničia sa v najbližších rokoch chystá cestovať 500 miliónov Číňanov.
V Prahe sa okrem utorkového summitu ministrov zdravotníctva štátov strednej a východnej Európy a Číny bude podľa predsedu českej vlády v novembri konať ďalší ročník čínskeho investičného fóra, ktoré si premiéru odbilo vlani. „Dnes som pani vicepremiérke navrhol, aby sa v roku 2016 tu v Českej republike uskutočnilo stretnutie premiérov vo formáte 16 + 1,“ doplnil B. Sobotka.
Pri príležitosti návštevy čínskej vicepremiérky Čína a Česko podpísali ďalších osem memoránd a dohôd o spolupráci. Na ich základe má vzniknúť celovečerný animovaný film Panda a Krtko, v horských kúpeľoch Karlova Studánka sa bude liečiť ďalších 40 čínskych detí s dýchacími ťažkosťami, Česko a Čína si budú uznávať vysokoškolské diplomy, vymieňať študentov a spolupracovať v zdravotníctve.