S Japoncami sa dá robiť biznis. Napriek tomu kúpa americkej oceliarenskej skupiny U. S. Steel japonským metalurgickým gigantom Nippon Steel Corporation (NSC) trh prekvapila, keďže sa o tejto spoločnosti medzi potenciálnymi kupcami vôbec nehovorilo.
Ponuka japonských oceliarov, ktorí sa okrem iného zameriavajú aj na nové technológie výroby ocele v elektropeciach, však jednoznačne prebila ostatné ponuky. Za tradičnú americkú oceliarsku skupinu totiž zaplatia zhruba dvojnásobok konkurenčných ponúk. Jedna z nich bola aj od amerického podniku Cleveland-Cliffs. Záujem o kúpu prejavil aj koncern ArcelorMittal.
Na pozadí obrej transakcie za takmer pätnásť miliárd dolárov však pre Slovensko vyvstáva kľúčová otázka, aký osud kúpa prinesie najväčšej tunajšej oceliarni. Tá je jediným podnikom, ktorý Japonci z Nippon Steelu v Európe týmto obchodom získavajú.
Historický líder
Dohoda Japoncov s Američanmi posúva výrazne vpred aj samotného kupcu. Nippon Steel Corporation, ktorá vznikla len v roku 1970 z fúzie spoločností Fuji Iron & Steel a Yawata Iron & Steel, síce už patrí medzi štyroch najväčších svetových výrobcov ocele, ale aktuálne získa v mnohých ohľadoch možnosť dotknúť sa vrcholu.
Celosvetová výrobná kapacita Nippon Steelu sa totiž zvýši na takmer 90 miliónov ton ocele zo súčasných zhruba 65 miliónov ton. K magickej méte sto miliónov ton, o ktorej sníva kupujúci, je to už výrazne bližšie.
Súvisí to aj s tradičnou japonskou vervou a odhodlaním. Obzvlášť keď vo svojich začiatkoch, ako aj v 80-tych rokoch čelila spoločnosť značným hospodárskym problémom. To dokonca viedlo k zníženiu produkcie a poklesu jej ziskov.
Tvrdá ekonomická disciplína Japoncov však ich oceliarne dostala opäť na výslnie a preto chcú dnes skupovať konkurenciu. Pre budúci biznis oceliarov v čoraz náročnejšom environmentálnom prostredí je však kľúčové, že sa okrem výroby dostávajú aj k novým technológiám, ktoré sa roky snažia sami vyvíjať.
- Oceliari s tradíciou
- Nippon Steel Corporation (NSC) je najväčším japonským výrobcom ocele a jedným z popredných svetových výrobcov ocele. NSC má celosvetovú produkciu surovej kapacitu výroby ocele približne 66 miliónov ton a zamestnáva približne stotisíc ľudí na svete. Výrobná základňa NSC sa nachádza v Japonsku a spoločnosť je prítomná v ďalších 16 krajinách vrátane Spojených štátov, Indie, Thajska, Indonézie, Vietnamu, Brazílie, Mexika, Švédska či Číny. Nippon Steel založila spoločný podnik v Spojených štátoch približne pred štyrmi dekádami rokmi.
A to nielen v oblasti elektropecí, na ktoré sa dnes Nippon sústredí. Už v čase ťažkostí totiž japonská oceliarska skupina diverzifikovala svoje zameranie do polovodičov, elektroniky či dokonca produktov pre ľudské zdroje.
Aktuálna dohoda posunie spoločnosť Nippon Steel do ligy najväčších. A Japonci vedia, že sa im musí vyplatiť. Za nákup zaplatila vysokú cenu. V mnohých ohľadoch totiž japonská oceliareň platí obrovskú prémiu s ponukou 55 dolárov za akciu, čo bolo o asi štyridsať percent viac, než bola cena akcií U. S. Steel z polovice tohto roka.
Ponuka tiež oceňuje U. S. Steel z pohľadu hodnoty podniku na 750 dolárov za tonu, čo je oveľa viac, ako sa cení samotný kupujúci s hodnotou asi 560 dolárov za tonu, tvrdí analytik Mark Chadwick z prieskumnej platformy Smartkarma.
Ambiciózne plány Japoncov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?