Cenu za 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), a.s., ktorú ponúklo konzorcium plynárenských firiem Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom, považuje podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš za dobrú. Ako skonštatoval v diskusnej relácii STV, cena výrazne prevýšila predchádzajúcu indikatívnu ponuku toho istého záujemcu i odhady trhovej ceny vypočítané spoločnosťou Credit Suisse First Boston (CSFB), ktorá vláde pri privatizácii SPP asistuje.
Podľa Mikloša predkladal jediný záujemca svoju záväznú ponuku v konkurenčných podmienkach s vedomím, že ponúk bude viac. "Do poslednej chvíle všetci ostatní záujemcovia deklarovali, že svoju ponuku predložia. Záujemca predpokladal aj iné ponuky a išiel najvyššie, ako to bolo preňho akceptovateľné,“ dodal podpredseda vlády.
Podľa neho je nielen cena dobrá, ale privatizačná ponuka obsahuje aj budúce výhody, ktoré môžu investori pre rozvoj plynárenského podnikania na Slovensku priniesť, a to najmä z hľadiska vedenia trás budúcich plynovodov. Mikloš sa však vyhol odpovedi na otázku, či je možné cenovú ponuku ešte vylepšiť. "Budeme rokovať aj o transakčných dokumentoch, kde sú ešte viaceré veci otvorené,“ uviedol Mikloš.
Kým oficiálna cenová ponuka nebola zverejnená, neoficiálne sa hovorí o 130 mld. Sk. Podľa predsedu SOP Pavla Hamžíka je cena nižšia, ako sa očakávalo. Poukázal pritom na informácie, ktoré sa objavujú v slovenskej tlači. Cenu za SPP ovplyvnili podľa Hamžíka najmä ekonomické súvislosti, napríklad to, že peniaze za SPP sú nevyhnutné na splácanie dlhov. "Za inej situácie, keby sme neboli odkázaní predať SPP v tomto období, mohla byť ponúknutá cena vyššia,“ uviedol Hamžík.
Predseda strany ANO Pavol Rusko považuje medializovanú cenovú ponuku na kúpu podielu v SPP za nízku. Paralelu pritom urobil s českým plynárenským koncernom Transgas, ktorý bol sprivatizovaný v závere minulého roka. Česká vláda získala predajom 97-percentného podielu v Transgase a privitizáciou ôsmich regionálnych distribútorov 4,1 mld. EUR, čo je v prepočte viac ako 170 mld. Sk. SPP má pritom podľa Ruska väčší význam ako Transgas.
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) nebude súhlasiť s predajom SPP za 130 mld. Sk. "To je cena tak za 34 percent, nie za 49 percent akcií," povedal v nedeľňajšej diskusnej relácii TV Joj predseda ľavicových demokratov Pavel Koncoš. Podľa neho pri SPP zlyhal privatizačný poradca. Zároveň nepovažuje za dobré, že v tendri o kúpu SPP súťaží len jeden uchádzač.
"Tvrdiť, že niečo má dvojnásobnú hodnotu, je nebezpečné," reagoval na stanovisko SDĽ premiér a líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Podľa neho sa na Slovensku už "od začiatku vytvárala skupina politikov, ktorí chceli zastaviť privatizačný proces SPP".
Vláda SR by mala podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Jozefa Hajka dokončiť predaj akcií SPP napriek evidovaniu len jednej ponuky. "Ak by sa dnes súťaž zrušila, jej nové vypísanie môžeme očakávať až po voľbách, najskôr začiatkom roka 2003. Posun by teda znamenal minimálne rok, čo by malo negatívny vplyv na samotný SPP ako aj na dosiahnuteľnú privatizačnú cenu," komentoval pre TASR J. Hajko.
Podľa neho sa situácia v SPP v posledných rokoch zhoršuje aj kvôli politickému dosadzovaniu manažérov. Ďalším dôvodom predaja podľa neho je, že štát súrne potrebuje financie v cudzej mene, pretože schodok bežného účtu platobnej bilancie sa v súčasnosti pokrýva iba investíciami zo zahraničia. Príjmy z privatizácie SPP sú navyše potrebné na rozbehnutie dôchodkovej reformy, ktorá bude jednou z hlavných a najťaživejších úloh nasledujúcej vlády, upozornil J. Hajko.
Predloženie len jednej ponuky spomedzi siedmich záujemcov o SPP je podľa neho prekvapujúce. "Na druhej strane treba brať do úvahy, že v priebehu niekoľkých mesiacov sa privatizuje plynárenský priemysel na Slovensku, v ČR a Maďarsku (plynárenská divízia MOL)," konštatoval J. Hajko.
Skutočnosť, že ponuku na SPP podalo práve konzorcium ruského Gazpromu, nemeckého Ruhgrasu a francúzskeho Gaz de France však považuje výkonný riaditeľ PAS za výhodnú pre SR. "Gazprom a Ruhrgas sa musia navzájom kontrolovať, pretože jeden je veľkým dodávateľom a druhý veľkým odberateľom plynu. Ak by sa na Slovensku táto rovnováha porušila, krajina by mohla na tom stratiť," zdôraznil J. Hajko.
Podľa neho sa dá predpokladať, že všetci spomínaní možní akcionári v SPP budú mať záujem na dlhodobom udržaní, prípadne zvýšení prepravných kapacít plynu, odkiaľ pochádza hlavný zdroj zisku SPP. "Zároveň sa dá očakávať, že budú mať záujem aj na zvýšení odberu plynu na Slovensku. To znamená, že plynofikácia by pokračovala," dodal J. Hajko.
K predloženej cene za 49 % akcií SPP, ktorá sa podľa neoficiálnych informácií má pohybovať v rozmedzí 130 až 135 miliárd Sk, s určitosťou však pod 150 miliárd Sk, sa J. Hajko nechcel vyjadriť. O tom, či traja giganti vstúpia do SPP, by mala rozhodnúť vláda v priebehu tohto mesiaca.
Čína to s posilnením domácej ekonomiky nevzdáva. Začne dotovať ryžovary a mikrovlnné rúry
Peking rozširuje program na výmenu spotrebičov v snahe stimulovať rast a obnoviť dôveru investorov