V rozhovore sa dozviete:
  • Prečo je biznis model Arca Capital rizikový
  • Prečo je podozrivé, že šéf Arcy nevie presne akú hodnotu majú aktíva jeho firmy
  • Čo majú čakať a robiť drobní investori
  • Ako sa môže sprísniť dohľad nad predajom firemných dlhopisov
  • Prečo niektorí sprostredkovatelia predávali jej dlhopisy a zmenky aj keď už vedeli, že má finančné problémy

Predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Martin Lancz sa vyzná vo firemných číslach. Reportéra TRENDu už niekoľko mesiacov upozorňoval na to, že sa treba pozrieť na biznis model spoločnosti Arca Capital, ktorý je založený na rizikovom dlhovom financovaní.

Ak si človek pozornejšie pozrie ich výročné správy, štruktúru dcérskych firiem, ziskovosť, zistí, že niečo nesedí. Rizikovosť tohto biznis modelu sa ukázala pri prvých otrasoch koronakrízy už v júni tohto roka. Odvtedy to s Arcou ide dole vodou. M.Lancz teraz pripúšťa, že s veľkou pravdepodobnosťou táto finančná skupina skončí v konkurze.

Prednedávnom Rastislav Velič, šéf Arca Capital, priznal, že investori, ktorí nakúpili dlhopisy či zmenky jeho firmy, nedostanú späť všetko, možno dostanú viac ako polovicu. Je to reálne či skôr len dáva nádej investorom, aby nespanikárili?

Šokovala ma informácia, že Arca má pod správou aktíva len vo výške jednej miliardy eur. Ešte v apríli komunikovali, že ovládajú aktíva za viac ako dve miliardy eur. R. Velič ako štatutár spoločnosti to dokonca teraz len odhadoval. To považujem za neférové voči investorom, lebo podľa mňa musí presne vedieť akú výšku dlhov má jeho skupina aj aké aktíva. Nepáči sa mi jeho manipulácia s číslami a informáciami. Investori sa teraz môžu pýtať kam zmizla tá miliarda eur, ktorú ešte na jar mali.

Mohla sa od jari hodnota ich aktív kvôli koronakríze tak výrazne znížiť?

Určite sa znížila,ale je otázne či ich skutočná hodnota pred koronakrízou bola taká, na akú ju Arca v tom čase vyčísľovala. Nikde som nevidel vo zverejnenej konsolidovanej závierke, že by ich hodnota bola cez dve miliardy eur, ako to marketingovo prezentovali pri predaji svojich dlhopisov. Tiež sa vtedy malí investori nedozvedeli, z čoho sú zložené pasíva, aký vysoký je jej vlastný kapitál, cudzí kapitál a ako je úročený. Odpovede na tieto otázky ani pred krízou Arca s klientami nekomunikovala. Osobne som na ich rizikové predaje zmeniek upozorňoval už v lete minulého roka, keď o koronakríze ešte nikto ani nechyroval.

Pavol Krúpa
Neprehliadnite

P. Krúpa: Arca pod vedením Veliča môže skončiť v konkurze, inak je na ozdravenie stále šanca

Čo by mal R.Velič teraz urobiť, otvoriť karty?

Presne tak, mal by byť čo najviac transparentný. Povedať, že naše dlhy sú takéto, takto sú úročené a každým dňom nám celkový dlh skupiny narastá o takúto sumu. V rámci konsolidovanej uzávierky by to mal vedieť presne povedať.

Takže by mal teraz urobiť nejaký hĺbkový audit skupiny?

Áno. Teraz by si mal najať dôveryhodného audítora a urobiť konsolidovanú uzávierku, napríklad ku koncu júna pre všetky firmy v skupine, kde by bolo jasné aké sú aktíva a aké dlhy. Dnes už by mal poskytnúť investorom, aj verejnosti nad rámec zákonných povinností čo najviac transparentných informácii. Nie je teraz dôvod odsúvať uzávierku s výhovorkami na koronakrízu. Takto by to bolo férové voči znepokojeným investorom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa