Memorandu je o nevyhnutnosti začatia celospoločenskej diskusie o štruktúre slovenského hospodárstva, zahranično-obchodnej politiky, konkurencieschopnosti exportérov, a s tým súvisiacej vízie ďalšieho rozvoja národnej ekonomiky.

Cech novým členom Rady slovenských exportérov

Strategická podpora exportu slovenských výrobkov a väčšia podpora sektoru
vinohradníctva a vinárstva by podľa Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska (CVVS) dokázala v najbližších rokoch zachrániť stovky pracovných miest vo vinohradníctve, ekonomicky posilniť odvetvie vinohradníctva a vinárstva, pomôcť k dosiahnutiu klimatických cieľov, ku ktorým sa
Slovenská republika zaviazala a vytvoriť nové pracovné miesta v odvetví.

Proexportná podpora vinohradníctva a vinárstva rovnako pomôže k zachovaniu
kultúrne dedičstva našich predkov. „Vinohradníctvo je skrytý a zabudnutý poklad
Slovákov. Málokto vie, že vinohrad dokáže počas vegetačného obdobia vyprodukovať porovnateľné množstvo kyslíka, ako vyprodukuje na rovnakej výmere les. Vinohradníctvo ekologicky nezaťažuje pôdy a spodné vody. Navyše upravuje scenériu krajiny, ktorá je zanedbaná pre nesprávne nastavené pravidlá pri neobhospodarovaní a nepokutovaní vlastníkov súkromných i štátnych pozemkov. Smutným faktom zostáva, že na Slovensku každý rok ubúda počet vinohradov. V roku 2022 ich počet odhadujeme na úrovni tesne nad hranicou 7-tisíc hektárov. Radíme sa medzi krajiny s najmenšími výmerami viníc na svete. Albánsko alebo Kazachstan majú dnes vyššiu výmeru vinohradov ako Slovensko. Paradoxne na Slovensku produkujeme milióny hektolitrov vína k pomere k výmere vinohradov. Podpora exportu poctivého slovenského vína, môže pomôcť tento trend zvrátiť“, povedal JUDr. Roman Mács, kancelár CVVS.

Podpora exportu vo vinohradníctve pomôže naštartovať ekonomiku, cestovný ruch, gastro turizmus a posilní odolnosť sektora voči ďalším krízam

CVVS upozorňuje, že Slovensko nevyužíva svoj potenciál, pričom správnymi nastaveniami aj vo vinohradníctve, môže začať efektívne fungovať turistický ruch a gastro, čo sa krajine vráti v podobe priamych a nepriamych daní.

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska
Zdroj: Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska

„Slovenská ekonomika čelí bezprecedentnej kríze v dôsledku pandémie koronavírusu, ktorá postihuje takmer všetky sektory ekonomiky, extrémnym spôsobom vytrápila segment vinárstva a vinohradníctva. Čaká nás obdobie vysokých cien vstupných energií, chystá sa implementácia

Plánu obnovy. Pridajme do toho dlhodobé trendy v slovenskej zahranično-obchodnej politike ako nedostatočná teritoriálna štruktúra exportu, potreba komoditnej diverzifikácie, roztrieštené a pofinancované portfólio v rámci štátnych inštitúcií, chátrajúca sieť ekonomických a obchodných zastúpení v rámci našej diplomacie. V Rade slovenských exportérov sme presvedčení, že podnikatelia a jednotlivé segmenty ekonomiky si zaslúžia väčšiu pozornosť. Po vzájomných rokovaniach s CVVS sme ešte viac presvedčení, že potenciál, ktorý sa nachádza v sektore vinohradníctva je na Slovensku nevyužitý. Teší ma, že naša aktivita má zmysel a oslovuje široké skupiny významných podnikateľských združení a organizácií akým je CVVS " uviedol Lukáš Parízek, predseda Rady slovenských exportérov.

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska
Zdroj: Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska

Cieľom memoranda, ktoré sa odvoláva na správu OECD, strategické dokumenty vlády či analýzu Krehká realita slovenského exportu, je zabezpečiť efektívnu podporu slovenských podnikateľov, ako aj predvídateľný a vyvážený hospodársky rast a prosperitu v Slovenskej republike.

Poctivé slovenské víno má vo svete šancu, štát musí pridať len ruku k dielu

Podľa CVVS s podporou štátu máme šancu sa stať významnou vinohradnícko-
vinárskou krajinou vo svetovom meradle. Sme historicky stará vinohradnícka krajina,
doplácame však na to, že nemáme štátnu podporu na marketing a propagáciu
vinohradníctva a vinárstva, doma a už vôbec nie v zahraničí. 

Martin Pomfy
Zdroj: Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska
Martin Pomfy

„Vína z nášho vinohradníctva sa nachádzajú v špičkových reštauráciách v Česku, Anglicku, Maďarsku a  Moskve. Záujem o naše vína v súčasnosti prejavili obchodníci s vínom z Japonska a Singapuru. Vo svete je dopyt po unikátnych, jedinečných vinách, ktoré nesú pečať miesta, kde sa narodili. Bohužiaľ, v dôsledku pandémie a prichádzajúcej inflácie nám nezostávajú voľné zdroje robiť aktívny marketing a degustácie v zahraničí z vlastných zdrojov. Strategickú podporu sektora od štátu potrebujú vinohradníci ako soľ. Dovolím si tvrdiť, že krajine to vrátime
mnohonásobne,“ uzatvára Martin Pomfy, spoluzakladateľ CVVS a zakladateľ vinohradníctva a vinárstva MAVÍN.

Tento článok označený We know how vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.