Konkrétny dôkaz do mozaiky geotermálneho potenciálu Slovenska sa v apríli tohto roka podarilo odkryť na východe krajiny. Po približne troch mesiacoch vrtných prác a následných čerpacích skúšok má Košický samosprávny kraj (KSK) v jasnú predstavu o možnostiach využitia vrtu pri obci Čižatice. Ukázalo sa, že podzemná voda v hĺbke 2703 metrov dosahuje teplotu 123,6 stupňov Celzia a na zemský povrch dokáže novým vrtom vyvierať prietokom 50-tisíc litrov za hodinu.

„Už teraz môžeme považovať tento vrt za mimoriadne úspešný a prostriedky, ktoré sme na jeho realizáciu vyčlenili, nevyšli nazmar,“ skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka. Predbežný chemický rozbor vody navyše potvrdil, že je mineralizovná s obsahom jódu, brómu, či dokonca lítia.

Teplota a aj prietok vody prekonali pôvodné očakávania, čo dáva potenciál ďalších možností využitia. „Už teraz je jasné, že funkcie využitia budú širšie, než aké sme si na začiatku stanovili a geotermálnu vodu budeme môcť využiť nielen pre účely akvaparku,“ dodáva R. Trnka.

Spomína sa napríklad aj možnosť čiastočného vykurovania košických domácností, alebo výroba elektrickej energie. Tá by podľa vízie šéfa samosprávy mohla nájsť využitie v elektrolyzéri na výrobu vodíka. Geotermálna voda by sa mala po využití recyklovať a reinjektážnymi vrtmi vracať späť pod zem, kde sa opäť ohreje.

Na snímke vrt Čižatice - prieskumný vrt na využitie geotermálnej vody. Vodu z neho chce Košický samosprávny kraj využiť pre plánovaný akvapark. Ak bude dostatočne horúca, mohli by ňou v budúcnosti vykurovať aj časť Košíc.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke vrt Čižatice - prieskumný vrt na využitie geotermálnej vody. Vodu z neho chce Košický samosprávny kraj využiť pre plánovaný akvapark. Ak bude dostatočne horúca, mohli by ňou v budúcnosti vykurovať aj časť Košíc.

Využívame len minimum

Práve v Košickej kotline sú pre čerpanie a využívanie horúcej podzemnej vody veľmi dobré podmienky. Zanedbateľný ale nie je ani zvyšok krajiny. Podľa niektorých expertov dokonca Slovensko patrí z hľadiska potenciálu využívania geotermálnej energie k najperspektívnejším krajinám v Európe.

„Prednosťou takto produkovanej energie je aj to, že ide o stabilný zdroj, na ktorého cenu nevplýva cena surovín či situácia za hranicami. Navyše ide o ekologický spôsob produkcie, s ktorým sa na rozdiel od fosílnych palív nespája vznik emisií,“ vymenúva Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

Na snímke projektový manažér PW Energy Michal Mašek.
Neprehliadnite

Michal Mašek: Perspektívny geotermálny projekt sa vrátil do slovenských rúk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa