„Minulý rok sme zaznamenali jednu z najhorších recesií vo svojej histórií. V takejto situácií si zatvorenie fabrík neviem dosť dobre predstaviť, lebo takéto tvrdé opatrenie by pre mnoho firiem bolo likvidačné,“ povedal pre TREND Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).
V dnešnej rýchlej dobe totiž zákazníci nie sú ochotní niekoľko týždňov čakať na výrobky nesúce označenie Made in Slovakia. S vysokou pravdepodobnosťou by slovenských dodávateľov nahradili konkurenčnými firmami zo zahraničia. „Dlhodobé zatvorenie fabrík povedie k nedostatku peňazí na financovanie zdravotníctva. Plošné prerušenie výroby totiž v štátnom rozpočte okamžite spôsobí obrovské výpadky na daniach aj odvodov,“ dodal M. Hošták.
Domáca ekonomika ročne vyprodukuje hodnoty za približne 90 miliárd eur. Z tohto pohľadu len mesačné zastavenie výroby krajinu vyjde na 7,5 miliardy eur. Navyše, reálne škody by boli ďaleko vyššie, keďže pre fabriky je nemožné zo dňa na deň vrátiť výrobu na úroveň spred zavedenia prísneho lockdownu.
Výzvy na zastavenie výroby
Pre kritické šírenie vírusu vyzvali na prerušenie produkcie domácich továrni vládu nitriansky zdravotníci a postupne sa k nim pridávajú aj ďalší predstavitelia samosprávy. „Súčasný systém, v ktorom predstavitelia vyšších územných celkov, štátu, miest a obcí vyzývajú na úplné zatvorenie ekonomiky bez akejkoľvek predstavy, čo to spôsobí, je pre Slovensko cestou do pekla,“ upozornil pre TREND Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500.
Vo vláde zatiaľ nik nepresadzuje dočasné prerušenie produkcie domácich tovární. „Výrobu vo fabrikách si nemôžeme dovoliť zastaviť. Šíreniu vírusu sa budeme snažiť zabrániť plošným testovaním zamestnancov,“ reagoval na výzvy zdravotníkov počas tlačovej konferencie premiér Igor Matovič (OĽaNO). Takéto riešenie podporujú aj samotní zamestnávatelia, ktorí vládu vyzývajú na lepšie manažovanie celého procesu.
„Zatiaľ nemáme odpoveď na otázku, čo v prípade, ak sa niektorí zamestnanci odmietnu dať testovať,“ upozornil M. Hošták. V takom prípade firmy jasne potrebujú vedieť, či majú právo takémuto zamestnancovi odmietnuť vstup na pracovisko a či prípadná absencia pracovníka nebude braná ako prekážka na strane zamestnávateľa.
Ďalej je pre zabezpečenie plošného testovania dôležité dopredu vedieť, či sa bude realizovať počas jedného alebo viacerých dní. Vďaka tomu je možné naplánovať počet odberných miest, zdravotníkov, množstvo testov, či likvidáciu zdravotného odpadu.
Veľké firmy už rozbehli testovanie
Napriek viacerým nejasnostiam sa hlavne veľké podniky snažia dobrovoľne testovať svojich pracovníkov. „Tí, čo majú dlhodobo zabehnutý systém testovania, ako napríklad u nás, tak si to zorganizovať vedia, iné firmy však môžu mať problém. Navyše, firmy s testovaním majú nemalé náklady, nejde len o testy, ale aj náklady na profesionálny odberový tím a samotnú organizáciu. Firmy v tomto smere očakávajú výpomoc zo strany štátu,“ povedal pre TREND hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.
V najväčšej domácej rafinérií prijali hygienické aj bezpečnostné opatrenia takmer okamžite po vypuknutí pandémie a počas druhej vlny prišlo ešte k ich sprísneniu. „Pričom zamestnanci sú chránení viacerými stupňami ako sterilizácia vzduchu na pracoviskách, pravidelná dezinfekcia priestorov a nosenie ochranných prostriedkov,“ priblížil A. Molnár.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?