„Disponujeme rozhodnutím, plán je potvrdený. Uznesenie bude právoplatné zverejnením v Obchodnom vestníku, predpokladám, že v lehote štyroch až piatich pracovných dní,“ oznámil TRENDU reštrukturalizačný správca RVS Ladislav Barát.

Ako prvý o tom, že bratislavský súd schválil reštrukturalizačný plán firmy RVS informoval Denník N.

Dodávatelia Carrefouru uvidia tri percentá z pôvodnej výšky svojich pohľadávok. Na výplatu celkovo približne 430-tisíc eur si reťazec plánuje požičať od banky. Správca uznal v rámci reštrukturalizácie nároky veriteľov za vyše 17,5 milióna eur.

Pohľadávky štátu za viac ako dva milióny eur, pochádzajúce najmä z pokút, poprel. Zástupcovia štátu si však na súde „vyboxovali“ možnosť hlasovať o návrhu reštrukturalizačného plánu RVS.

Nad Carrefourom začiatkom roka visela akútna hrozba krachu. Do finančne vyčerpaného reťazca, ktorý má v súčasnosti päticu prevádzok, vstúpil v hodine dvanástej investor - expartner Penty Jozef Špirko. Od začiatku júla sedí v dozornej rade RVS a jeho ľudia v predstavenstve spoločnosti. Stratový Carrefour sa pod jeho vedením nanovo rozbieha, do plusu sa podľa odhadov dostane v roku 2018.

Cez prekážky

RVS požiadala súd o ochranu pred veriteľmi vo februári. Reštrukturalizačný plán jej neprechádzal hladko. Jeho návrh sa firme podarilo presadiť v päťčlennom veriteľskom výbore na druhý pokus. Na schvaľovacej schôdzi veriteľov ho následne zablokoval štát. Súd sa napokon priklonil na stranu firmy, keď nahradil chýbajúci súhlas skupiny veriteľov a plán odklepol.

Carrefour sa môže „vysekať“ z dlhov napriek nevôli časti veriteľov. Viacerí dodávatelia vyjadrovali nespokojnosť s navrhnutou výškou odškodnenia. Tri percentá sa videli málo aj Slovenskej konsolidačnej (SKo), ktorá zastupuje záujmy štátu.

„Považujeme trojpercentné uspokojenie pohľadávok veriteľov za nedostatočné, potierajúce všetky princípy právneho štátu a istotu veriteľov domôcť sa svojich pohľadávok,“ uviedla ešte v septembri pre TREND Henrieta Kollárová, riaditeľka odboru personálnej práce a komunikácie SKo.

Rozhodujúca časť dodávateľov počúvla J. Špirka, ktorý sa im zaručil za korektné vzťahy do budúcnosti. Mnohí už obnovili spoluprácu s reťazcom. Chátrajúce veľkoplošné predajne Carrefouru sa počas reštrukturalizácie začali na zmenšenej ploche opäť plniť tovarom.

Útechou pre dodávateľov môže byť, že s Carrefourom zostáva na trhu odbytový kanál pre ich výrobky. J. Špirko chce do budúcnosti navyše stavať na väčšej spolupráci s domácimi potravinármi.