Pri Babindole majú totiž len vyše dvojhektárový skleník. Pri Leviciach však idú postaviť až päťhektárový pestovateľský areál. „Celá investícia do pestovania paradajok v Leviciach nás bude stáť 15 miliónov eur, pričom tam vytvoríme celkovo 70 nových pracovných miest,“ uviedla pre TREND Jana Gnojčaková z vedenia firmy Adanik, ktorá zastrešuje celý paradajkový biznis Bencontu.

Po dostavaní nového skleníka tak Huňorovci budú v paradajkách zamestnávať už vyše stovky ľudí. V babindolskom skleníku pre nich totiž pracuje vyše tridsať ľudí.

Dobrý doplnok pre Levice

Nový skleník je vítanou posilou aj pre Levice. Mesto je už síce dlhšie veľmi úspešné v lákaní rôznych nových investorov a po prelome milénia sa tam vytvorilo vo viacerých fabrikách hneď niekoľko tisícok nových pracovných miest, no Bencont ide svoj skleník stavať na okraji tamojšieho priemyselného parku, kde sa už žiadny priemyselný závod umiestniť nedal. Lebo sú tam položené prívody energií.

„Z nových pestovateľov paradajok sa tešíme, lebo takto rozumne využijeme aj tú časť nášho parku, kam sme už iného investora umiestniť nemohli. A dobré je aj to, že sa nám v meste spestrí ponuka práce a budeme tu mat nové miesta aj pre poľnohospodárov,“ hovorí primátor mesta Levice Štefan Mišák.

Zväzky s Hatinovcami

No aj Bencont v Leviciach získava bonusy navyše. Vybral si ich nielen kvôli dostatku slnečného svitu. Ale na vykurovanie a osvetľovanie svojho skleníka si tam zemný plyn nemusí kupovať len od celonárodného distribútora Slovenského plynárenského priemyslu, ale na výber má aj nezávislú prípojku blízkeho levického paroplynu firmy Slovintegra Energy, za ktorou stoja podnikatelia okolo bývalého majiteľa rafinérie Slovnaft Slavomíra Hatinu.

Tí pri stavbe paroplynu využili to, že popri Leviciach je trasovaní hlavný plynovod z Ruska a vybudovali si k nemu vlastnú prípojku plynu. Tak nemusia platiť vyššie poplatky národného plynárenského podniku. „Plyn pre naše skleníky si budeme nakupovať od Slovintegry,“ potvrdzuje J. Gnojčaková s tým, že jej podnik Adanik si z plynu následne sám bude pre svoj levický skleník vyrábať tak teplo, ako aj elektrinu.

Žiadne hluché zimy

Na takomto energetickým princípe pracuje aj babindolský skleník firmy. Oproti viacerým iným tuzemským skleníkom vyhrievaným geotermálnymi podzemnými prameňmi je prístup Bencontu výhodnejší tým, že plynom sa skleníky nielen vyhrievajú, ale z plynu sa dá ľahšie vyrobiť aj elektrina na ich osvetľovanie. Skleníky na geotermálnych prameňoch musia dva-tri zimné mesiace stáť nevyužité, no babindolský skleník Bencontu produkuje paradajky aj cez zimu práve keď ich je na trhu menej. Menej slnečné zimné mesiace prekrýva osvetľovaním vlastnou elektrinou.

Do reťazcov

Nové širšie skleníky v Leviciach pritom Bencontu umožnia dostať sa so svojimi paradajkami vo väčšom rozsahu už aj do supermarketov obchodných reťazcov. Z babindolského skleníka totiž doteraz zásoboval skôr menšie nezávislé predajne či farmárske trhy. Ročne tento menší skleník pritom vie dodať na trh dokopy zhruba 500 až 600 ton paradajok.

Babindolský skleník pritom už má aj zavedenú značku Farma Babindol. Bencont ju využije aj na predaj novej, ešte objemnejšej produkcie z Levíc.