Rôzne legislatívne zmeny pre malé a stredné podniky priniesli za posledné obdobie viacero noviniek. Najviac starostí im v tomto smere robili finančné výdavky v čase, kedy štát obmedzil ich biznis protipandemickými opatreniami, a to prakticky od apríla roku 2020.

jedáleň, strava, stravné lístky, obed, šalát, pokladňa, žena, stravovanie
foto: Martin Domok
uverejnené: Báječná žena 32/2009
pôvodný súbor:32 servis gastrace MARTIN DOMOK.eps
Neprehliadnite

Veľké zmeny v stravnom. Ešte viac chaosu, byrokracie i dražoby, prínos v praxi je otázny

Keď sa k tomu pridalo nesprávne vyhodnotenie ich finančnej situácie a zvyšovanie zadlženosti voči veriteľom, problémy boli na svete. A nebolo ich málo. V rôznych oblastiach. Zavedená legislatíva na pomoc pre nich má často len kozmetický efekt.

Byrokracie neubudlo, práve naopak 

Kamkoľvek sa v biznise pozriete, byrokracia na Slovensku „kvitne“. Štát síce nejaké byrokratické povinnosti za posledné necelé dva roky okresal v rámci tzv. Podnikateľského kilečka I a II, ale stále je to len kvapka v mori. Malí a strední podnikatelia (52 %) dlhodobo a opakovane upozorňujú na neprimerane vysokú administratívnu záťaž spojenú s podnikaním a množstvom papierovačiek.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania 29. schôdze vlády SR 8. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koniec papierových faktúr, firmy musia otočiť. Odhalia dáta štátu, zožerie im to čas i náklady

Z toho podľa Mariána Letovanca, riaditeľa sekcie národných a medzinárodných programov Slovak Business Agency, vyplýva, že aj po zavedení rôznych „antibyrokratických balíčkov“, „Lex korona“, alebo „podnikateľských kilečiek“ podnikatelia stále pociťujú potrebu výraznejšieho zlepšenia, respektíve zjednodušenia podmienok pre ich biznis.

Najnovší projekt Byrokratický index odhalil aktuálnu byrokratickú záťaž na malého podnikateľa. Tá sa pre neho v tomto roku zvýšila z minuloročných 217 hodín na 224 hodín. Tento nárast bol však spôsobený najmä byrokratickými nákladmi pandémie (kontrola vstupu zamestnancov do firiem a ďalšie), ktoré si vyžiadali 18 hodín.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) hovorí počas tlačovej konferencie pred zasadnutím vlády na tému Pozitívny vývoj na trhu práce, kde miera nezamestnanosti už tretí mesiac po sebe klesá, 21. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Tvrdé prebudenie Krajniaka zo Zákonníka práce. Jeho nočnú moru dávno rozlúskli iní

V ostatných parametroch došlo k poklesu o 11 hodín. Pozitívne sa prejavili najmä zmeny v evidencii vozidiel, zrušenie povinných gastrolístkov a mierne úľavy pri štatistických výkazoch, uvádza Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Nádej na zlepšenie nezomiera

Podnikatelia sa však nevzdávajú nádeje, že situácia sa im predsa len časom zlepší. Azda konečne prichádzajú do praxe systémové riešenia, ktoré môžu zastaviť nárast regulačnej záťaže a priniesť do podnikateľské prostredia viac stability, hovorí prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Solík.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa