Nedávne náznaky spoluzakladateľa jednej z najúspešnejších slovenských firiem Eset o možnom vstupu firmy na burzu vyvolali viaceré otázniky. Kým sám Miroslav Trnka v rozhovore pre český denník E15 naznačil, že takýto krok by mohol byť benefitom aj pre zamestnancov, obchodníci a burzový experti vidia viaceré scenáre.
Vstup Esetu na burzu by bol totiž zemetrasením na európskom akciovom trhu. Spoločnosť tejto veľkosti zo stredoeurópskeho priestoru s globálnym dosahom by sa v rámci veľkosti IPO [prvá verejná ponuka akcií – pozn. TRENDU] mohla pokojne vyrovnať aj niektorým americkým gigantom.
Navyše už podobný scenár niektorí zažili pri úpise konkurenčných firiem ako sú Avast či AVG. V prípade Esetu je ale premenných oveľa viac, naznačuje v rozhovore pre TREND viceprezident Enterprise Investors pre slovenský a český trh Martin Chocholáček.
V prípade vstupu Esetu na burzu by to určite bola jedna z najväčších IPO v regióne. Boli by európske burzy vhodným priestorom takéhoto úpisu a pre ktorú by sa asi upisovatelia rozhodovali?
S veľkou pravdepodobnosťou by regionálnym burzám v strednej Európe tento krok nepriniesol nič, keďže by sa IPO tejto veľkosti určite nerobilo na týchto burzách. Veľkosť Esetu ďaleko presahuje ich kapacitu spracovať podobnú transakciu.
Nedá sa uvažovať aspoň o duálnom listingu, že by firma aspoň malú časť akcií upísala na niektorej lokálnej burze?
V prípade tejto firmy nevidím žiadnu logiku takéhoto kroku. Varšava nedáva zmysel, teoreticky možno Praha z dôvodov nejakého dobročinného PR pre región zo strany majiteľov. Z praktického biznisového hľadiska by to ale tiež nedávalo zmysel. Ak chcete nové peniaze alebo chcete niečo predávať, musíte ísť tam, kde sú peniaze a kde investori rozumejú odvetviu aj vášmu biznisu. To je všeobecné pravidlo, ktoré neprestalo platiť.
Pred brexitom by bol logickým krokom Londýn, kde upisoval akcie Avast. Ale teraz?
Možno pripadá do úvahy Amsterdam, kde sme pôvodne chceli ísť aj my s AVG. Do úvahy by teoreticky mohol pripadať americký NASDAQ alebo New York Stock Exchange, kde sme v roku 2012 ako najväčší akcionár realizovali úspešný úpis akcií s AVG. Pre Eset by ale asi Amerika nebola vhodná, keďže investori tam majú radi príbehy s výhľadovým rastom nad 30 percent, a to aj v prípadoch, keď firmy ešte nemusia ani generovať zisky.
Prečo je to tak?
Americkí investori sa orientujú rizikovejšie a chcú rýchlejšie a viac zarobiť, firmám chcú radšej dávať nové peniaze na expanziu ako odkupovať podiely od majiteľov. Európski investori sa orientujú viac hodnotovo. Nemusia vidieť extrémny rast, ale vedia akceptovať stabilitu, ak firma generuje zisky. A sú ochotnejší odkupovať podiely od majiteľov. Nepoznám Eset až tak dôkladne, preto je ťažké predpovedať, kde by bol vstup na burzu najvhodnejší. Som si istý, že si určite spravia domácu úlohu a za poradcu si zoberú renomovanú investičnú banku, ktorá im fundovane poradí.
Ako by na takúto IPO reagovali inštitucionálni investori? A mali by vôbec šancu bežní investori?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?