Niektoré nové prevádzky na produkty pre kozmetický priemysel i hygienické pomôcky už aj bežia, no firme po spore so štátom hrozí zastavenie výroby. Štátne Lesy SR totiž firme po víkende pozastavili akékoľvek dodávky dreva. Z celoročnej potreby v tejto fabrike na úrovni takmer 600-tisíc kubíkov pritom štátny podnik kryje vyše polovicu.

„Ak od štátnych lesov nedostaneme drevo dlhšie ako dva týždne, reálne je u nás ohrozené pokračovanie výroby,“ hovorí J. Ďurian, ktorý pôvodne zbohatol v nákladnej doprave, no na prelome milénia bol aj jedným z aktérov škandálmi opradenej objednávky celoštátneho informačného systému Govnet od firmy KISS.

Predmetom sporu je to, že Bukóze sa nepáčia bankové garancie, ktorými musí Lesom SR ručiť za dodané drevo. Opatrný štátny podnik si tieto záruky dáva do obchodných zmlúv svojich odberateľov, aby tak minimalizoval riziko kopenia nezaplatených dodávok.

Podľa platnej kúpnej zmluvy je nákupná dcérska firma celulózky Bukóza Export-Import povinná zaistiť Lesom SR bankovú záruku minimálne vo výške 2,4 milióna eur. „No zatiaľ odberateľ nepreukázal jej predĺženie. Súčasná záruka Bukózy platí len do konca júla a vzhľadom na 60-dňovú splatnosť faktúr by akékoľvek ďalšie dodávky dreva zostali finančne nezabezpečené,“ upozorňuje obchodný riaditeľ podniku Miroslav Lelák.

J. Ďurian však argumentuje, že garancie požadované štátnymi lesmi sú až príliš vysoké a jeho Bukóza už bankové záruky predlžovať nechce. „Prečo si Lesy SR svoje pohľadávky nepoisťujú ako každý iný podnik, ale chcú od nás nejaký mimoriadny nadštandard,“ hovorí J. Ďurian s tým, že jeho celulózka odmieta bankovú záruku nie preto, že by mala finančné problémy a banky by ju odmietali, ale sa jej zdá celý systém záruk pre štátne lesy až príliš prísny.

„Prečo nás nútia do bankových záruk, keď vždy im samotné faktúry platíme načas. Ja potrebujem peniaze na investície na ďalšie zveľaďovanie fabriky a nie ich viazať v bankových zárukách,“ argumentuje biznismen.

To, že Lesy SR neevidujú voči Bukóze žiadne pohľadávky po lehote splatnosti potvrdzuje aj ich hovorca Vlastimil Rezek. „Dlhy u nás nemajú, no nám ide o to, aby sme sa nevystavili nezabezpečeným obchodom s drevom,“ pokračuje V. Rezek s tým, že po predĺžení bankovej garancie či zrealizovaní zálohovej platby budú dodávky dreva pre celulózku opäť uvoľnené.

Lesy SR sa do sporu s Bukózou pustili paradoxne v čase, keď potrebujú drevo po nedávnej vetrovej kalamite predávať čo najrýchlejšie. Bukóza však od nich v prevažnej miere odoberá iba menej kvalitnú listnatú vlákninu a tá sa neznehodnocuje ani keď vetrom pováľané bukové lesy ležia dlhšie na zemi. S predajom menej kvalitnej listnatej kalamitnej hmoty si Lesy SR môžu počkať až do finálnej dohody s celulózkou.

Bukóza je pritom v krajine druhým najväčším spracovateľom listnatej vlákniny. Viac takejto hmoty spracuje iba ružomberská celulózka juhoafrického koncernu Mondi.