Austrálsky mediálny magnát Rupert Murdoch nie je schopný stáť na čele veľkej medzinárodnej spoločnosti. K tomuto záveru dospeli britskí poslanci, podľa ktorých R. Murdoch vedome prehliadal praktiky odposluchov v nedeľníku News of the World (NoW). Záver môže mať podľa BBC dosah na vedenie R. Murdochovho impéria News Corporation aj na rozhodovanie o osude britskej televíznej spoločnosti BSkyB, v ktorej je táto spoločnosť najväčším vlastníkom.
„Rupert Murdoch slepotu predstieral,“ tvrdia členovia parlamentného výboru pre kultúru, médiá a šport vo svojej správe. NoW patril do skupiny News International (NI) združujúcej R. Murdochove britské noviny.
R. Murdoch sa pri svojich výpovediach pred parlamentnými vyšetrovateľmi obhajoval tým, že pred ním zamestnanci bulvárneho denníka praktiky tajili. Poslanci sa však zhodli na tom, že magnát „vedome zatváral oči nad tým, čo sa v jeho spoločnostiach deje“. „Vyvodzujeme z toho, že Rupert Murdoch nie je tá správna osoba na vedenie medzinárodnej spoločnosti,“ stojí v správe 11-členného parlamentného výboru. Štyria jeho členovia z Konzervatívnej strany však boli proti výroku o R. Murdochovej nespôsobilosti viesť medzinárodnú spoločnosť a správu považujú za predpojatú, jeden z nich dokonca za smiešnu.
Komentátori usudzujú, že britský regulačný úrad Ofcom, ktorý oznámil, že správu starostlivo študuje, by mohol dôjsť k záveru, že BSkyB nemá právo na vysielaciu licenciu, dokým v nej bude mať News Corporation 39-percentný podiel.
James a Rupert Murdochovci
Výbor, ktorý pracoval na prípade od vlaňajšieho júla, sa domnieva, že NoW ako aj News International parlamentu klamali o rozsahu odpočúvania. Tvrdenia Ruperta Murdocha a jeho syna Jamesa o tom, že o nelegálnych praktikách nevedeli, sa vraj nedá veriť. „NoW a News International výboru klamali o povahe a rozsahu vyšetrovania, ktoré údajne v súvislosti s odposluchmi uskutočnili, vydávali vyhlásenia, o ktorých vedeli, že nie sú plne pravdivé, neposkytli dokumenty, ktoré by pomohli pravdu odhaliť,“ stojí v záverečnej správe.
James Murdoch tvrdí, že o praktikách nevedel, priznal však, že je chybou, že ich neodhalil včas. Pre aféru začiatkom apríla odstúpil z funkcie predsedu správnej rady BSkyB a vo februári rezignoval na funkciu predsedu News International.
S odposluchmi sa začalo možno už v roku 2001 a James Murdoch vraj mal možnosť ich zastaviť v roku 2008. V prípade bolo zatknutých 43 ľudí, medzi nimi 25 zamestnancov NI. Odškodnenie postihnutých osôb, ku ktorým patria celebrity i politici, R. Murdocha stálo milióny.
Zatiaľ nie je jasné, či sa britský záver nejako prejaví na hlavných médiách R. Murdocha v Spojených štátoch, ku ktorým patrí The Wall Street Journal a Fox News.
Ilustračné foto - SITA / AP