Z tejto injekcie bolo 180 miliárd na 21 dní, zvyšok na 7 dní. Takže sa jedná vo veľkej miere o strednodobú likviditu. Jednodňová medzibanková sadzba SHIBOR klesla z 3,89 percenta na 3,64 percenta. Okrem toho pomohla nálade na trhoch aj výsledková sezóna. Z indexu S&P 500 v stredu pred otvorením amerického trhu reportovalo 9 spoločností, z ktorých dokázalo 8 prekonať prognózy čo sa týka ziskov aj tržieb a jedna zaostala za očakávaniami len v tržbách.
Po otvorení amerických trhov sa však akcie dostali pod tlak, keď na trhy dorazili predajné objednávky veľkého objemu na americké akcie. Z nášho pohľadu mohol opäť zaúradovať faktor FEDu, ktorý zasadá v budúcom týždni a očakáva sa od neho ďalšie zníženie kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré je veľkou podporou pre akcie. Paneurópsky index EuroStoxx50 odovzdal všetky zisky a obchodovanie ukončil bezo zmeny, širší americký index S&P500 si napokon pripísal 0,3 percenta. V stredu ráno otvorili európske akcie mierne v zelenom.
Na devízových trhoch sa darí libre. Žiadne nové čísla z Británie nedorazili a tak tento rast pripisujeme dlhodobejšiemu pozitívnemu sentimentu na libre vyplývajúceho zo silných dát z ekonomiky. EURGBP sa v stredu dostalo na nové ročné minimum, v stredu ráno o 9.30 sa obchoduje na úrovni 0,8229. Libra z nášho pohľadu vyzerá silno a má priestor pre ďalší rast.
Darilo sa aj pacifickým menám, keď ich centrálne banky tlačí rastúca inflácia ku konzervatívnejšej politike. V utorok v nočných hodinách spevnil novozélandský dolár, keď inflácia v krajine vzrástla vo štvrtom kvartáli na 1,6 percenta (očakávaná hodnota: +1,5 percenta), čo ešte pridalo na očakávaniach, že centrálna banka zvýši v najbližších mesiacoch úrokové sadzby. V stredu v noci vzrástla inflácia v Austrálii z 2,2 percenta na 2,7 percenta (očakávaná hodnota: 2,4 percenta), čo obmedzuje pre centrálnu banku priestor pre ďalšie znižovanie sadzieb a poslalo nahor austrálsky dolár. V stredu ráno o 9.30 sa NZDUSD obchoduje na úrovni 0,8326 a AUDUSD na úrovni 0,8876.
Silný je aj dolár, ktorý v očakávaniach, že FED v budúcom týždni opäť zníži uvoľňovanie, voči väčšine mien posilňuje. Bolo tomu tak aj na kanadskom dolári, USDCAD sa včera po prvý krát od roku 2009 nakrátko dostal nad psychologickú hranicu 1,1. Na kanadskom dolári panuje po veľmi slabej výrobnej dôvere a dátach z trhu práce mimoriadne negatívny sentiment. Popoludní sa však o niečo zmiernil, keď decembrové tržby výrobných spoločností ukázali medzimesačný rast o 1,0 percenta (očakávaná hodnota: 0,3 percenta), a kanadský dolár mierne posilnil. V stredu ráno o 9.30 sa USDCAD pohybuje na úrovni 1,0964. Po tomto dobrom čísle je o niečo pravdepodobnejšie, že by sa jeho pokles mohol minimálne na čas zastaviť, k tomu by mohla prispieť aj psychologická hranica 1,1.
Kanadský dolár bude volatilný aj v stredu, nakoľko zasadá centrálna banka (16.00; tlačová konferencia 17.15). Sadzby by sa meniť nemali, zaujímavý však bude v kontexte posledných slabých čísel sprievodný komentár. Podobne bude volatilnejšia aj libra, z Británie dorazí decembrová zmena žiadateľov o podporu v nezamestnanosti (10.30; očakávaná hodnota: -34 tisíc) a aj protokol z januárového zasadnutia Bank of England (10.30). Na korporátnej úrovni sa po zatvorení amerických trhov budú sledovať výsledky IT giganta IBM.
Autor je analytikom X-Trade Brokers.