Burza cenných papierov v Bratislave (BCPB) je opäť v hre o nového väčšinového vlastníka. Zámer predať svoj 76-percentný podiel v burze minulý týždeň v správe o fungovaní spoločností s majetkovou účasťou štátu potvrdil Fond národného majetku.
Analytik X-Trade Brokers Kamil Boros počíta s tým, že záujem o kúpu väčšinového podielu na bratislavskej burze bude, nakoľko BCPB podľa jeho slov dokáže generovať zisk a môže byť atraktívna pre viacero hráčov v regióne.
Spolu s podielom štátu by v prípade dobrej ponuky mohlo byť na predaj aj ďalších 12 percent akcií, ktoré v súčasnosti vlastní druhý najväčší akcionár burzy - Patria Finance, a. s.
„Veľmi pozorne sledujeme vývoj v tejto oblasti a určite zvážime možné varianty, vrátane možnosti navýšiť náš podiel v burze. Na druhej strane nevylučujeme variant odpredať náš podiel prípadnému záujemcovi o majoritu na burze,“ uviedol generálny riaditeľ Patria Finance Jan Klenor.
Slovenský akciový trh, ktorý BCPB reprezentuje, je podľa poslednej štúdie Eurostatu z novembra tohto roka najmenej rozvinutý zo všetkých členských štátov Európskej únie. Trhová kapitalizácia, ktorá zohľadňuje počet akcií kótovaných na burze, dosahuje len 5,4 percenta v pomere k hrubému domácemu produktu. Pre porovnanie, burzy z okolitých štátov V4 aj Rakúska vykazujú tento údaj niekoľkonásobne vyšší.
Podľa Vladimíra Zlackého, hlavného analytika UniCredit Bank, nízka vyspelosť domáceho akciového trhu čiastočne škodí celej ekonomike. „Vyspelý akciový trh dokáže financovať rýchlo rastúce podniky, ktoré majú dopyt po kapitáli. U nás, medzi stredne veľkými firmami, je tiež niekoľko, ktorým by takéto financovanie pomohlo k ďalšiemu rastu,“ tvrdí analytik.
Burze by podľa viacerých odborníkov tiež pomohlo, ak by sa cez ňu riešila prípadná ďalšia privatizácia.
To má štát aj v pláne. Fond národného majetku zvažuje takto napríklad odpredať zvyšných 15 percent v Slovak Telekome, a.s. „Okrem možnosti zapojiť do takejto formy predaja široké vrstvy obyvateľstva, vytvára aj predpoklady na naštartovanie fungovania kapitálového trhu, ktorého absenciou slovenská ekonomika trpí už dlhú dobu," vysvetľuje v decembrovej správe fond.
Foto na titulke - SITA/AP