V nedeľu uverejnené dokumenty Paradise Papers odhalili, že Paul David Hewson alias Bono je viac než desať rokov spoluvlastníkom nákupného centra Aušra v Utene. Skrytý podiel Bona v nákupnom centre odhaľujú dokumenty z maltského obchodného registra.

Nákupné centrum, ktoré bolo otvorené v roku 2006, má rozlohu 3,7-tisíc metrov štvorcových a postavila ho v Litve známa developerská spoločnosť Eika.

O rok neskôr developer oznámil, že centrum predal „zahraničnému investorovi“ za 5,8 milióna eur. Kupcom bola nakoniec litovská spoločnosť UAB Nude Estates 2, ktorú spoluvlastní známy rocker.

Hovorkyňa: Bono je len pasívnym investorom

Okrem neho vo firme figurujú dve mená - Robin Andrew Barnes a Patrick Gerard McKillen. Posledný spomínaný je írsky podnikateľ, ktorý spoluvlastní aj luxusný hotel v Dubline. Podiely v ňom má aj Bono s gitaristom U2 Davidom Howellom Evansom, ktorý je pre fanúšikov známejší ako The Edge.

V rokoch 2007 až 2012 ich firmu (UAB Nude Estates 2) vlastnila schránková firma z Malty Nude Estates Malta Ltd. Neskôr vlastníctvo prešlo na ďalšiu schránkovú firmu Nude Estates I ltd, ktorá bola registrovaná na britskom ostrove Guernsey.

Bonova hovorkyňa Kathy McKiernan novinárom potvrdila, že hudobník je len „pasívnym, menšinovým investorom“ nielen vo firme na ostrove Guernsey, ale predtým aj vo firme na Malte, ktorá je považovaná za daňový raj.

Na Malte sa uplatňuje daň pre právnické osoby vo výške len 5 percent. Na ostrove Guernsey sa dokonca neplatí žiadna daň zo zisku spoločnosti. Dani podliehajú až vtedy, ak sa peniaze „vrátia“ späť do Veľkej Británie alebo Írska.

Firma päť rokov neplatila dane

Firma UAB Nude Estates 2 je ale podozrivá, že sa podozrivými manipuláciami vyhýbala daniam v hodnote desiatok tisíc eur. V roku 2010 firma zaznamenala stratu troch miliónov eur, kým príjmy predstavovali pol milióna eur. Strata vznikla opätovným ocenením dlhodobého majetku, ktorého veľkú časť tvorilo práve obchodné centrum.

Túto stratu si firma niesla na pleciach so sebou ďalších päť až šesť rokov a neplatila daňovým úradom v Litve žiadne dane až do roku 2016 – hoci účtovný zisk evidovala následne každý rok.

Litovská daňová expertka a riaditeľka poradenskej spoločnosti Fidexperta novinárom povedala, že firma závažne porušila daňový poriadok.

„Z môjho pohľadu to nie je ani chyba, daňové plánovanie ani minimalizácia daní. Zdá sa, že je to hrubé porušenie daňového poriadku,“ povedala. Firma sa chybami v účtovníctve vyhla daniam v objeme asi 447-tisíc eur.

Kvôli daniam presúval aktivity do Holandska

Spevák sa preslávil podporou mierových aktivít a dobročinných podujatí v Afrike. Presadzuje tiež názor, že bohaté krajiny a firmy by chudobným štátom mali odpustiť časť dlhov, aby sa mohli ďalej rozvíjať. Zdá sa však, že praktiky veľkých korporácií využíva aj on sám.

V roku 2011 čelil na festivale v Glastonbury kritike, pretože presunul časť svojich obchodných aktivít z Írska do Holandska po tom, čo írska vláda zrušila niektoré daňové úľavy pre umelcov.

V Holandsku sa totiž nezdaňujú licenčné poplatky. Kritici tvrdia, že je sám milionár, ktorý by platením daní v Írsku mohol pomôcť chudobným na Západe či v zahraničí.

Manažér U2 Paul McGuinness už skôr tvrdil, že skupina je „globálna firmou“, ktorá platí dane po celom svete. Pred dvoma rokmi sa kritika zopakovala, keď Bono povedal, že pri platení daní U2 zamestnáva chytrých ľudí, ktorí sa pokúšajú o „rozumný“ spôsob zdanenia.

Čo sú Paradise Papers?

Únik 13,4 miliónov dôverných dokumentov prináša nové odhalenia o tom, ako hlboko je systém daňových rajov prepojený so svetom politiky, osobného bohatstva a korporátnych gigantov ako Apple, Nike alebo Uber, ktorí sa vyhýbajú daniam stále sofistikovanejšími účtovnými operáciami.

Zdrojom uniknutých dát sú dve offshoreové spoločností: Appleby a Estera, uverejnilo ich Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov.

V Paradise Papers nie je namočený len frontman U2. Offshore pavučiny vedú okrem frontmana kapely U2 aj k americkému ministrovi Wilburovi Rossovi, anglickej kráľovnej Alžbete či hlavnému poradcovi kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Trumpov minister obchodoval s Putinovým zaťom

Wilbur Ross, minister obchodu Trumpovej vlády, vlastní cez komplikované schémy podiel v spoločnosti Navigator Holdings na Kajmanoch. Firma od roku 2014 zarobila vyše 68 miliónov dolárov na zákazkách od ruskej spoločnosti Sibur.

Tú spoluvlastní Kirill Šámalov, zať ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho otec i ďalší spoločníci vo firme figurujú na sankčnom zozname USA.

Kráľovná Alžbeta II. podľa dát z právnej kancelárie Appleby investovala milióny dolárov do úverových a farmaceutických spoločností.

Kým jej dedičstvo, ktorým je Lancasterské vojvodstvo, poskytuje relatívne transparentný dohľad do jej investičných aktivít, kráľovná svoje offshoreové investície do fondov na Kajmanských ostrovoch a na Bermudách nikdy nezverejnila.

Dokumenty tiež odhaľujú, že Stephen Bronfman, poradca a blízky priateľ kanadského premiéra Justina Trudeaua, sa spojil s kanadským politikom Leom Kolberom a spolu presunuli milióny dolárov do netransparentného fondu na Kajmanských ostrovoch.