Deravé štátne rozpočty západných krajín kontrastujú s plnými ,,peňaženkami“ najväčších firiem na oboch stranách Atlantiku. Hromadenie hotovosti na účtoch firiem pokračuje. Americké podniky v súčasnosti držia približne 1,1 bilióna dolárov. Necelá päťstovka najvýznamnejších európskych firiem pôjde do nového roku s hotovosťou v objeme bezmála 700 miliárd dolárov, tvrdí agentúra Bloomberg. V porovnaní s koncom roku 2007 je to o 16 percent viac.

Z dvanástky najväčších západoeurópskych hráčov na čele so spoločnosťami ako Nestlé, Total, Siemens, Volkswagen a Daimler má v súčasnosti  každá z nich na účtoch viac ako 10 miliárd dolárov v hotovosti. Oproti roku 2007 je to v priemere u každej firmy dvojnásobne vyššia suma.

Švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé napríklad drží bezmála 29 miliárd dolárov. Bilanciu Nestlé v tomto roku vylepšil aj majoritný predaj akcií kanadskej firmy Alcon švajčiarskemu farmaceutickému obrovi Novartis. Pred viac ako 30 rokmi ich Nestlé kúpila za približne 300 miliónov dolárov, teraz akcie predala za viac ako 28 miliárd dolárov.

Rastúce tržby tlačia nahor aj ziskové marže firiem. Prevádzková marža Nestlé v prvom polroku prekročila hranicu 15 percent a medziročne sa zlepšila o jeden percentný bod.  Hospodárenie firmy oceňujú aj investori, akcie Nestlé sa v tomto roku prepracovali už na historické maximum. Na predkrízovú úroveň sa dostali aj ziskové marže v nemeckých automobilkách a strojárskych podnikoch.

Redukcia nákladov, naštartovanie biznisu a prudký rast ziskov sa podpísali pod lepšiace sa hospodárenie firiem. Zisky najvýznamnejších európskych firiem by mali v tomto roku medziročne zosilnieť v priemere o viac ako dve pätiny a v Spojených štátoch o viac ako tretinu.

Na rozdiel od krízou zmietanej írskej vlády si prilepšia aj tamojšie, ktorých zisky podľa odhadov agentúry Bloomberg medziročne porastú o približne tretinu. Zárobky najväčších nemeckých koncernov sa podľa prognózy nemeckého denníka Handelsblatt medziročne zvýšia až o 80 percent na 65 miliárd eur. Nemecké firmy potvrdzujú svoju dominanciu aj v ziskových ukazovateľoch vďaka čomu budú odmenení akcionári 30 najvýznamnejších nemeckých firiem. Spoločnosti by mali na budúci rok vyplatiť na dividendách bezmála 25 miliárd eur. Lepšiu ,,žatvu“ mali akcionári len v roku 2007, keď dostali 27,5 miliardy eur.

Dvíhajúce sa tržby a masívne redukčné diéty prinášajú vo väčšine odvetví najväčším firmám silnejšie ziskové marže, vďaka čomu sa vo firmách kopí hotovosť a umožňuje rýchlejšie znižovať dlhy a realizovať akvizičné plány.

Výdavky na zvyšovanie výrobných kapacít pritom rastú pomalšie, vzhľadom na skutočnosť, že využívanie kapacít najmä na vyspelých trhoch si nevyžaduje ich rozširovanie. Automobilky aj hutníci v súčasnosti bežia na 70 až 75 percent svojich kapacít. Nájdu sa však aj výnimky. Volkswagen preinvestuje do roku 2015 celosvetovo viac ako 50 miliárd eur, chemický koncern BASF ohlásil investície v objeme 10 miliárd eur. Nálada na masívne investovanie ale nie je v kurze, manažérov viac lákajú akvizičné poľovačky. Firmy zo západnej Európy v tomto roku oznámili viac ako 4 370 akvizícií v celkovej výške 427 miliárd dolárov, americké spoločnosti viac ako sedemtisíc transakcií za 616 miliárd dolárov.

Ilustračné foto na titulke - Photodisc