O množstve a rôznorodosti hrozieb, ktorým ľudstvo dennodenne čelí, je možné popísať niekoľko strán. Až vojna na Ukrajine však bola u mnohých ľudí spúšťačom myšlienok na to, čo všetko sa ešte môže vo svete stať. Mnohí ľudia sa preto začali zaoberať tým, ako sa v prípade nebezpečenstva chrániť.
Žiadne špeciálne povolenia
Jedným z riešení môžu byť aj protiatómové bunkre, ktoré majú asi najväčšiu tradíciu v Spojených štátoch, pričom Slovák ich mohol vidieť v niektorom americkom filme, prípadne v niektorej zo škôl či nemocníc. O protiatómové bunkre je v poslednej dobe veľký záujem aj na Slovensku či v okolitých krajinách. Firiem, ktoré sa budovaniu bunkrov venujú, nie je veľa. K dispozícii je však viacero druhov riešení a nechýbajú ani bunkre na kľúč.
„Pred samotným budovaním je potrebné zistiť, akú má zákazník predstavu a následne s ním preberieme všetky detaily, aby bunker spĺňal normy. Nasleduje vyhotovenie projektu, kde sa spresnia všetky detaily, vrátane toho, ako sa napojí voda, odpad či elektrina,“ vysvetľuje Michal Terendy zo spoločnosti Tebrix Safety Home.
Zaujímavosťou je, že pri bunkroch s dobou pobytu dlhšou ako tri mesiace sú potrebné vlastné studne alebo vrty či vlastné čističky odpadových vôd alebo žumpa. Elektrická energia je zabezpečená prostredníctvom dieselagregátov s batériovým polom a s možnosťou pripojenia na fotovoltiku.
K výstavbe sú potrebné bežné stavebné povolenia ako ku akejkoľvek inej stavbe. V tomto prípade teda nejde o nič špeciálne. „Ak na pozemku zákazník nemal realizovaný geologický výskum, navrhneme mu ho, aby sme zistili, aké sú podmienky.
Slováci vyrábajú protiatómové bunkre, dodajú ich za 45 dní. Chcú expandovať aj do Nemecka
V prípade potreby je potom možné objekt odprezentovať na počítači v 3D alebo vo virtuálnej či rozšírenej realite,“ upozorňuje Peter Bako, majiteľ spoločnosti NSA SR, ktorá sa špecializuje na realizáciu podzemných bunkrov.
Nielen pre majetných
Dĺžka realizácie vždy závisí od toho, aký bunker si zákazník vyberie. Väčšinou však trvá niekoľko mesiacov. „Výroba prebieha v našej hale a každý modul je zhotovený vrátane všetkých technológií a ďalšieho vybavenia ako nábytok, kuchyňa, toaleta a kúpeľňa. Nasledujú výkopové práce na pozemku a samotná inštalácia jednotlivých modulov, ktoré sa zalejú do betónu. Všetko sa pripojí na rozvody a bunker sa zahrnie zeminou,“ hovorí M. Terendy.
Stavbu je možné riešiť aj iným spôsobom. P. Bako tvrdí, že v ich prípade sa najskôr vyhĺbi jama, odleje železobetónová konštrukcia a osadia sa základné inžinierske pripojenia a vstupné poklopy. V ďalšej fáze sa nainštalujú všetky rozvody, technológia, technika a interiér podľa požiadaviek zákazníka. Následne sa objekt kompletne zariadi a po kolaudácii sa zásobí potravinami, vodou, liekmi, hygienickými a inými potrebami.
„Vytvorili smefázový systém výstavby a upgradeov objektov. Každý klient môže začať len so základnou stavbou a ďalšie fázy výstavby a vybavenia sa dajú realizovať neskôr v čase bez obmedzenia na základe finančných možností klienta,“ vysvetľuje P. Bako.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?