Biznis sa vracia z temnôt

V roku 2010 bude biznis jednoduchší, hoci to až tak veľa neznamená. Firmy dostali dlhú a drsnú bitku. Mnohé skončili. Tie odolnejšie zoštíhleli, zosilneli a budú pripravené využiť príležitosti, ktoré prinesie postupné oživenie.


Amerika bola prvá, ktorá narazila, a bude medzi prvými, ktorí sa pozbierajú. Po bolestivom zápase so škrtaním a s prepúšťaním manažéri v Spojených štátoch podľa konzultačnej spoločnosti McKinsley & Co. získali istotu, že biznis sa čoskoro začne spamätávať. Ázijci sú tiež optimistickí, predovšetkým Čína. Najčernejšie vidia budúcnosť firmy v eurozóne. Napriek všetkému globálne oživenie nebude rýchle. Ešte stále existuje riziko návratu recesie. A je jasné, že biznis po kríze nebude rovnaký ako pred ňou.


Firmy budú veľmi nedôverčivé k špekuláciám. Tie, ktoré si požičiavali príliš veľa, budú mať problémy alebo skrachujú. Tie so silnejšími výkazmi zhltnú konkurentov alebo ich zákazníkov. Dravé inovatívne spoločnosti preskočia trhových lídrov tak ako počas predchádzajúcich kríz. A podniky budú zvyšovať zisky staromódnymi cestami: zvyšovaním produktivity.


Trend zväčšovania vlády a rozširovania regulácie bude pokračovať. Predovšetkým v Amerike, v ktorej pomer verejných výdavkov k HDP rýchlo rastie. Americká vláda sa naďalej bude pliesť do finančného sektora. Stabilizuje systém, no zároveň priškrtí inovácie. Federálne prsty budú držať volant v Detroite. A vláda sa pre mnohé priemyselné odvetvia stane najdôležitejším zákazníkom. Úrad vo Washingtone si otvorí ešte viac firiem, aby im náhodou niečo neušlo.


Biznis sa vracia z temnôt

Americký Kongres schváli systém obchodovania s emisiami oxidu uhličitého, vďaka čomu sa zvýši pravdepodobnosť, že Čína a India sa pridajú. Ale najväčšie emisné škrty sa o niekoľko rokov odsunú. Ceny energií budú preto spočiatku rásť len pomaly. Ale americké firmy zakomponujú očakávania a začnú sa prispôsobovať. Spotrebiteľov bude zaujímať vyššia energetická efektívnosť. Producent veternej, slnečnej či inej alternatívnej energie budú výrazne investovať. Podpora môže motivovať výstavbu nových jadrových elektrární. Strojárske, IT a konzultačné firmy ako GE, IBM alebo Accenture sa budú snažiť vyvinúť inteligentné elektrické siete v domácnostiach aj hocikde inde.


Reforma amerického zdravotníctva bude mať dôsledky doma aj vo svete. Vláda sa bude snažiť zabezpečiť poistenie pre viac Američanov a bude prísnejšie regulovať súkromné poistenie. V snahe znižovať náklady obmedzí nielen nemocnice, ale aj farmaceutické firmy a dodávateľov zdravotníckej techniky. Návratnosť inovácií v zdravotníckych technológiách sa zníži. Zasiahne to všetky inovatívne firmy vo svete, ktoré potrebujú americký trh, aby pokryli náklady na výskum a vývoj. Financovanie výskumu z verejných zdrojov to dokáže kompenzovať len čiastočne.


V roku 2010 sa zmenia vzorce spotreby. Amerika zostane s náskokom najväčšia ekonomika. Ale americkí spotrebitelia už nebudú ťahať globálny rast. Expandujúce firmy sa budú čoraz viac pozerať na rozvíjajúce sa trhy ako Čína, India a Brazília. Rast produktivity v Číne sa medzi rokmi 2008 a 2009 zrýchlil na obdivuhodných 9 percent. Rusko vyzerá menej sľubne, napriek jeho nerastnému bohatstvu, najmä pre obavy o vládu zákona. 


Väčšina spotrebiteľov bude skúpa na hotovosť, takže spoločnostiam s lacnou produkciou sa bude dariť, kým luxusní producenti sa budú potácať. Dariť sa bude dodávateľom základných potrieb ako Wal-Mart a Procter & Gamble. Ľudia si neprestanú pre recesiu umývať zuby, poznamenáva John Quelch z Harvard Business School. Cestu na západné trhy si nájdu ázijskí výrobcovia lacných automobilov a práčok, ktoré dodávajú vzmáhajúcej sa ázijskej strednej vrstve.


Inovácie, ktoré sa počas recesie utlmili len mierne, znova zaradia vysokú rýchlosť. Firmy ako Google, Intel a Toyota, ktoré neprestali v zlých časoch investovať, si pozbierajú odmenu. Amerika zostane najväčší svetový inovátor, ale ázijské firmy sa budú doťahovať. Výrobcovia budú čoraz viac tovarov predávať zákazníkom cez internet a obchádzať tradičných obchodníkov. Podnikanie náročné na dáta bude čoraz viac inklinovať ku cloud computingu. Sociálne médiá ako Face­book a Twitter prilákajú milióny nových používateľov, ale zarobia málo. Nanotechnologický a genetický výskum prinesie nové prekvapenia.


Obchodné spory z roku 2009 sa s trochou šťastia neeskalujú na plnohodnotné obchodné vojny, ale protekcionistická nálada sa bude rozširovať. Vlády, ktoré spolupracovali pri boji proti finančnej kríze, sa budú musieť opäť spojiť, aby udržali obchod. Veľa bude závisieť od pokračujúcej ochoty Číny požičiavať peniaze márnotratnému Strýčkovi Samovi.


Prezident Barack Obama chce zvýšiť dane na financovanie rozpočtových deficitov, ale sľúbil, že to postihne len bohatých. Na porušenie tohto sľubu si počká, kým v novembri 2010 neprebehnú voľby do Kongresu. Ak rast americkej ekonomiky zostane slabý, verejný dlh sa premení na neudržateľnú záťaž a na rad príde inflácia.


Nedôvera verejnosti k biznisu zostane vysoká. Aby ju firmy prekonali, budú musieť byť viac transparentné. A budú sa musieť prispôsobiť svetu, v ktorom veľké zmeny prichádzajú rýchlo. Zlá publicita cestuje rýchlosťou svetla. Veľký škandál dokáže zničiť firmu na počkanie. Kolaps jednej finančnej spoločnosti dokáže ohroziť celý systém. Vlády nemôžu zachrániť každého podnikateľa, ktorý smeruje ku dnu. A ani by nemali. Firmy preto budú v roku 2010 potrebovať ostré reflexy.

Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.

Foto - Profimedia.cz