Mestské teplárne v Liptovskom Mikuláši a Brezovej pod Bradlom prejdú na výrobu tepla z biomasy. Po vstupe koncernu Cofely do výroby a distribúcie tepla v oboch mestách vyrastú nové zdroje na drevnú štiepku. Celkové investície dosiahnu 5,6 milióna eur.
V Liptovskom Mikuláši bude investorom pri projekte za 2,9 milióna eur akciovka LMT, ktorú s rovnakými podielmi spoluvlastnia mesto a Cofely. Ten sa zaoberá energetikou a správou budov.
Na zdroj s inštalovaným výkonom sedem megawattov získal investor s mestom 50-percentnú štátnu dotáciu. S už vydaným stavebným povolením projekt štartuje tento rok a podľa plánov Cofely sa výstavba ešte v tomto roku aj skončí. Tepláreň na biomasu s výkonom 5,3 megawattu v Brezovej pod Bradlom získala vzhľadom na podmienky regiónu 40-percentnú dotáciu. Investor ju plánuje dostavať na prelome tohto a budúceho roku. V Brezovej Cofely funguje ako partner mesta vo výrobe i v distribúcii tepla.
Novopostavené teplárenské systémy v oboch mestách nahradia pôvodné plynové kotolne, ktoré budú v budúcnosti slúžiť ako záložné zdroje. „Samosprávam to prinesie nezávislosť od nákupných cien plynu na medzinárodných trhoch,“ poznamenáva riaditeľ divízie výroby a distribúcie tepla Cofely Miroslav Pajchl. Pre obyvateľov obidvoch miest prinesie zmena paliva, kombinovaná s účtovným prínosom štátnych dotácií, nižšie ceny tepla. Pri cenotvorbe sa totiž budú podľa regulačného vzorca brať do úvahy len odpisy majetku nakupovaného z privátnej časti investície. M. Pajchl predbežne odhaduje zníženie ceny tepla na päť až desať percent. Za pozitívum považuje využívanie zásobovania drevom z lesov v okolí miest, čo zároveň podporí lokálnu ekonomiku jeho ťažbou a spracovaním na štiepku.
Úvahám o novom zdroji tepla sa Cofely venuje aj pri ostatnej investícii do teplárenskej sústavy v Moldave nad Bodvou. „V Moldave zatiaľ prebieha analýza podmienok na potenciálne využitie obnoviteľných zdrojov energie,“ hovorí M. Pajchl.
Foto na titulke - Vlado Benko