Belgický výrobca produktov z oceľových drôtov Bekaert dnes oficiálne rozbehol výrobu v novej prevádzke svojej slovenskej dcéry v Sládkovičove. Expanzný projekt, ktorý firma naštartovala vlani na jeseň, zdvojnásobil výrobné kapacity sládkovičovskej fabriky na 40-tisíc ton ročne.
Bekaert vyrába v Sládkovičove dve hlavné skupiny výrobkov. Prvou sú kordy, ktoré dodáva výrobcom ako výstuže pneumatík. Druhou skupinou výrobkov sú špeciálne veľmi tenké drôty, ktoré sa využívajú na rezanie silikónu na využitie v polovodičoch, solárnych a fotovoltických zariadeniach.
Expanzia fabriky nielen rozšírila výrobné kapacity továrne, ale aj umožní priamo v závode špeciálne upravovať drôty a tým nahradiť doterajší dovoz zo zahraničia a zo sesterskej fabriky Bekaert Hlohovec. „Závod v Sládkovičove odteraz dokáže vyrábať kompletný produkt, čo výrazne posilní jeho pozíciu v skupine,“ povedal TRENDU výkonný šéf skupiny Bekaert Bert De Graeve.
Na čerstvo spustenej linke v novej výrobnej hale závodu sa mechanickým ťahaním postupne znižuje priemer nakúpených drôtov, čo mení ich mechanické vlastnosti. Zároveň sa zlepšujú ich kvalitatívne parametre pridávaním prísad z iných kovov. Hotový drôt s priemerom v zlomkoch nanometra sa na ďalších zariadeniach spracúva buď do podoby pneumatikových kordov, alebo do rezacieho drôtu.
Bekaert postavil fabriku v Sládkovičove v roku 2001. O dva roky neskôr skupina získala na Slovensku ďalší závod – tentoraz akvizíciou. Od private equity skupiny Penta kúpila bývalú Drôtovňu Hlohovec. Tá je dnes po početných investíciách koncernu už pod názvom Bekaert Hlohovec s výrobnou kapacitou zhruba dvestotisíc ton ročne najväčší európsky výrobný závod skupiny. Okrem drôtov a kordov vyrába Bekaert v Hlohovci aj rôzne výrobky z drôtu vhodné ako rôzne výstuže v automobilovom priemysle, energetike či stavebníctve.
Skupina Bekaert investovala za desať rokov na Slovensku vyše 240 miliónov eur a spolu v oboch závodoch zamestnáva vyše 2 100 ľudí. V tom je aj sto zamestnancov, ktorých prijala v rámci rozširovania v Sládkovičove, v najbližších mesiacoch by mala prijať ešte ďalšiu stovku.
Globálne zamestnáva Bekaert vyše 28-tisíc ľudí. Firma je vnímaná ako jeden z technologických lídrov v progresívnom spracovaní kovov a progresívnych materiálov a povlakov. Výraznejší pokles tržieb nezaznamenala ani v rokoch krízy, vlani už jej tržby smerovali citeľne nahor. Ešte lepšie výsledky vykazuje firma tento rok. V stredu zverejnila čísla za prvý štvrťrok 2011 – konsolidované tržby 918 miliónov eur za tri mesiace značia vyše 32-percentný medziročný rast.
V strednej a východnej Európe pôsobí Bekaert od začiatku 90. rokov, okrem dvoch slovenských závodov vyrába tiež v českom Bohumíne a Petroviciach a ruskom Lipecku.
Ilustračné foto na titulke - Bekaert