Najväčšie svetové banky by potrebovali vyše 600 miliárd dolárov (vyše 450 mld. €), pokiaľ by už vlani platili prísnejšie pravidlá kapitálovej primeranosti označovaná ako Bazilej III. Zistil to takzvaný bazilejský výbor globálnych regulátorov, ktorý pôsobí pri Banke pre medzinárodné vyrovnávanie platieb (BIS). Výbor otestoval 103 bánk z celého sveta.
Prísnejšie pravidlá kapitálovej primeranosti Bazilej III sa začnú zavádzať od januára budúceho roku a celý proces zaberie niekoľko rokov. Výbor zistil, že pokiaľ by pravidlá začali už vlani, bankám by chýbalo asi 486 miliárd eur (zhruba 638 miliárd dolárov).
Vychádzalo sa z toho, že podiel kvalitného základného kapitálu musí tvoriť aspoň sedem percent z celkového objemu aktív.
Pri aplikácií nových pravidiel malo spomínaných 103 testovaných bánk ukazovateľ kapitálovej primeranosti v priemere 7,1 percent. To znamená, že by ako celok novým požiadavkám vyhoveli. U niektorých bánk by ale ukazovateľ predstavoval len 4,5 percenta a požiadavku by nespĺňali ani niektoré ďalšie. Výbor neuviedol, ktoré banky sú najproblémovejšie, ale možno predpokladať, že množstvo je ich z eurozóny.
Prísnejšie pravidlá kapitálovej primeranosti Bazilej III budú vyžadovať, aby banky držali väčší podiel kapitálu ako rezervu na krytie stratových či inak ťažko vymáhateľných úverov. Zmyslom je zaistiť, aby si banky vytvorili väčšiu záchrannú sieť pre prípad, že im budú chýbať peniaze. Lepšie majú byť chránení hlavne daňoví poplatníci, z ktorých peňazí už vlády zachraňovali množstvo bánk.
Hodnotenie výboru BIS podľa agentúry Reuters naznačuje, že pravidlá Bazilej III by mohli zasiahnuť finančné ústavy omnoho viac, než odborníci predpokladajú. Priemerná hodnota 7,1 percenta, ku ktorej pri kapitálovej primeranosti došiel bazilejský výbor, je omnoho nižšia, než koľko sa doteraz uvádzalo. Skoršie výpočty naznačovali, že v prípade testovaných bánk tento ukazovateľ činil 10,2 percent.
Foto na titulke - Flickr