Pre nemecký chemický koncern BASF bol minulý rok veľkou výzvou. Prepad predaja chemikálií, plastov a ďalších polotovarov ešte z konca predminulého roka pokračoval aj počas roka 2009. Tržby koncernu sa zmenšili o takmer 19 percent, keď dosiahli 50 miliárd eur. Priblížili sa tak k výsledkom roku 2006. Najväčší prepad bol na najväčších trhoch – v Európe a Severnej Amerike, ktoré predstavujú skoro 80 percent tržieb. Poklesy presiahli 20 percent. V Ázii, Južnej Amerike, Afrike či na Blízkom východe korekcia predaja predstavovala menej ako osem percent. Prevádzkový zisk klesol globálne ešte výraznejšie – o 29 percent, na takmer päť miliárd eur.
Spoločnosť v minulom roku kúpila švajčiarsku chemičku Ciba, ktorej príspevok k biznisu BASF bude známy budúci týždeň. Minulý rok v nej prepustili časť z 12-tisíc ľudí. Celosvetovo BASF zrušil vlani okolo štyritisíc pracovných miest. Dnes má zhruba 105-tisíc pracovníkov. Tento rok plánuje spoločnosť ďalšie racionalizačné opatrenia s úbytkom pracovných miest. Tento rez sa dotkne aj Nemecka. Je to následok rušenia nadmerných kapacít, ktoré spoločnosť celosvetovo momentálne drží. Firma ubrzdila aj rozvojové investície, neupustila od investícií na výskum a vývoj, ktoré mierne zvýšila. „Tento rok plánujeme investovať okolo 2,5 miliardy eur, čo je výrazne viac ako minulý,“ tvrdí generálny riaditeľ BASF Jürgen Hambrecht. Pôjde najmä o infraštruktúru v biznise s plynom. BASF je jeden z partnerov budúceho plynovodu Nord Stream. Do centrálnej fabriky spoločnosti v Ludwigshafene bude chemička investovať v najbližších rokoch vyše dve miliardy eur.
„Kríza ešte nie je na konci, ale to najhoršie je za nami. V tomto roku budeme znova rásť,“ vyhlásil J. Hambrecht. Konkrétny odhad nespresnil, ale je presvedčený, že BASF porastie rýchlejšie ako celá chemická brandža. Chemický priemysel bez liečiv by mal narásť až o vyše päť percent. Postarať by sa o to mali rastúce objednávky od klientov z automotive, IT a elektrotechniky, ktoré už koncom roka mierne rástli. A to najmä v Ázii. Celkovo BASF očakáva v roku 2010 pomalé oživovanie svetového hospodárstva – do troch percent.
Foto na titulke – SITA/AP