Nemecký chemický koncern BASF investoval v malackom priemyselnom parku zhruba osem miliónov eur. Na pozemku s rozlohou približne 2,2 hektára postavil takzvaný systémový dom.

Reakcia na dopyt

Ide o technologicko-inovačné centrum s laboratóriom, ktoré bude slúžiť pre zákazníkov zo Slovenska i Česka. Dostanú rýchlejší technický servis a poradenské služby, okrem toho im môžu priamo namiešať polyuretánový produkt „na mieru“. Základom výroby sú rafinované oleje alebo ropa. Zmiešaním hlavných produktov vzniká reaktívna zmes, polyuretán, ktorá s prísadami tvorí polyuretánové systémy. Tie slúžia ako polotovary na výrobu automobilových komponentov, v nábytkárstve, v obuvníckom priemysle, pri výrobe chladničiek i ako tepelné izolácie v stavebníctve.

V prevádzke bude spočiatku pracovať 18 zamestnancov. Tí zväčša spadali pod BASF Slovensko a tu zodpovedali za predaj polyuretánových systémov v SR a ČR a. Od januára 2009 prešli do samostatnej spoločnosti Elastogran. Ide v poradí o 36 pobočku rovnomennej dcérskej spoločnosti koncernu, ktorá zastrešuje vývoj, výrobu a predaj polyuretánových produktov. Investíciu v Malackách uskutočnil BASF v čase, keď iné prevádzky zatváral. Motívom bol rast dopytu, ktorý vlani v regióne SR i ČR medziročne stúpol o sedem percent. Predaj polyuretánových systémov v týchto dvoch krajinách priniesol pre BASF vlani tržby okolo 30 miliónov eur. Tohtoročný predaj je v polyuretáne diferencovaný, podľa segmentov. Objemy v prvom polroku boli výrazne nižšie, hlavne pre kľúčovú výrobu automobilových komponentov. V druhom polroku začali rásť a dostali sa postupne na úroveň vlaňajška. Dopyt poklesol aj v stavebníctve, ale izolačné materiály, slúžiace na zatepľovanie sa predávali dobre. Celkové obraty sú však nižšie, lebo klesli ceny vstupov, hlavne ropy.

Lokálne väzby

Elastogran chce ďalej zvyšovať predaj polyuretánových systémov, ale ráta s nižšími cenami, ktoré aj v budúcom roku udržia tržby na vlaňajšej úrovni. „Výsledky závisia vo veľkej miere od vývoja v automobilovom priemysle,“ hovorí Ján Fratrič, obchodný riaditeľ Elastogranu na Slovensku. Podľa neho výhodou firmy je, že produkcia nie je nastavená na luxusné limuzíny, ale na menšie ekonomickejšie autá, po ktorých je väčší dopyt.

Slovenská pobočka Elastogranu zatiaľ ako jediná vznikla na zelenej lúke a do Malaciek ju zaviedol prieskum trhu.

Tamojší priemyselný park sa orientuje práve na technologické investície a jeho výhodou je aj vysoký stupeň pripravenosti. Pre stavby je vopred vydané stavebné povolenie a úpravy sa riešia cez zmenu stavby pred dokončením. BASF kúpil väčší pozemok a budovu vie za relatívne nízke náklady rozšíriť.

S ďalšou expanziou však uvažuje až v horizonte piatich rokov, podľa vývoja dopytu. Základom rastu biznisu sú inovácie. Od vstupu do novej lokality si BASF sľubuje vybudovanie priamych väzieb na lokálne potreby, ktoré povedú k novému výskumu a k rozšíreniu škály produktov, povedal pre TREND Uwe Hartwig, viceprezident skupiny BASF Polyurethanes Europe.

Celkové tržby BASF Slovensko vlani dosiahli vyše 35,6 milióna eur. To sú údaje vrátane predaja polyuretánov a stavebných hmôt, ktoré majú samostatnú divíziu v Žiline. Od novembra sú v nich zahrnuté ešte aj tržby bratislavskej BTC Chemical Distribution, ktorá samostatne, do zlúčenia, vykázala tržby bezmála 18,5 milióna eur. Ďalšia spoločnosť BASF Coatings Services vlani generovala celkové tržby 20,9 milióna eur. Koncern mal minulý rok na Slovensku 154 zamestnancov, pričom celkovo zamestnával okolo 98 tisíc ľudí.

Konsolidované koncernové tržby prevýšili 62 miliárd eur a čistý zisk 2,9 miliárd eur. Predaj polyuretánových systémov priniesol vyše päť miliárd eur, z toho dve v Európe. Akcie BASF sú kótované na burzách vo Frankfurte, Londýne a Zürichu.

Foto na titulke - SITA / AP