Slovenská dcéra nemeckého obuvníckeho koncernu Gabor má za sebou najsilnejší rok 16-ročnej histórie. Továreň v Bánovciach nad Bebravou vyrobila vlani 2,79 milióna párov obuvi, čo je o 505-tisíc párov viac než v roku 2010 a o tristotisíc viac, než hovoril plán. Rovnakým tempom, o 22 percent, narástli aj tržby, ktoré sa vlani vyšplhali na 80 a pol milióna eur. Prispeli tak na vyše sedminu tržieb celej skupiny. Rástli zhruba rovnakým tempom ako celý biznis Gaboru.
Podnik zaznamenal nárast objednávok a tým pádom aj tržieb aj napriek pretrvávajúcej neistote na svetových trhoch, poznamenal konateľ firmy Juraj Vodička. „Takže minulý rok hodnotíme ako veľmi úspešný, zvlášť kolekciu modelov jeseň/zima 2011/2012,“ dodal J. Vodička. Fabrika počas roka zvýšila dennú produkciu o tisíc párov a vyrába zhruba dvanásťtisíc párov topánok denne. Toto tempo by sa malo udržať aj v tomto roku, plány slovenského Gaboru hovoria o ročnej výrobe zhruba 2,8 milióna párov topánok.
Nárast výroby si prirodzene vyžiadal aj prijatie nových ľudí. Koncom minulého roku zamestnávala firma 1425 ľudí, o 180 pracovníkov viac než rok predtým. Okrem hľadania nových zamestnancov do výroby venuje firma podľa J. Vodičku veľkú pozornosť aj neustálemu zvyšovaniu ich kvalifikácie. „Spoluprácou so stredným odborným školstvom sa snažíme zatraktívniť obuvnícku profesiu aj pre mládež. Okrem praktického vyučovania v závode aj vzájomnými návštevami našich študentov a študentov zo závodu materskej spoločnosti Gaboru v nemeckom Rosenheime,“ opisuje J. Vodička spôsob, akým firma skúša riešiť chýbajúcu motiváciu pre štúdium a prácu v tradičných remeslách. Závod v Bánovciach má okrem vysokého podielu na celkovej produkcii materskej skupiny aktivitu aj v jej vývojových a konštrukčných štruktúrach. Najsilnejšia je vo výrobe vzoriek nových modelov obuvi, pre ktoré sú Bánovce kompetenčné centrum pre celú skupinu.
Pri vlaňajšom raste výroby vlani slovenský Gabor ťažil najmä z investícií predchádzajúceho obdobia, kapitálové výdavky dosiahli zhruba milión eur, z toho 300-tisíc vynaložil na nákup strojov. Od roku 1996, keď postavil závod v Bánovciach, preinvestovala firma na Slovensku 36 miliónov eur.
Ilustračné foto - Maňo Štrauch