Švajčiarsky bankár Josef Ackermann už nestojí na čele Deutsche Bank, peniaze od svojho bývalého zamestnávateľa by však mal dostávať ešte pekných pár rokov. Len za vlaňajšok mu banka priznala nárok na 3,8 milióna eur, ktoré by mu mala vyplatiť v rokoch 2013 až 2016, upozornil denník Financial Times Deutschland. A nie je sám, podobné záväzky má Deutsche Bank aj voči ďalším bývalým manažérom či pracovníkom. Podobne sú na tom aj iné banky. Dovedna majú platiť miliardy.
Táto pre banky nepriaznivá situácia vznikla podľa nemeckého denníka v čase finančnej krízy, keď mnohé z nich menili systém odmeňovania. Bankárom znižovali podiel variabilnej časti platu, aby ich vysoké bonusy nemotivovali sústrediť sa na krátkodobo výnosné obchody na úkor dlhodobých výsledkov. Z variabilnej časti navyše „na ruku“ vyplácali len časť a zvyšné peniaze mali byť k dispozícii až neskôr. Napríklad Deutsche Bank posielala svojim špičkovým manažérom z variabilnej zložky hneď len 20 percent. Ďalšie časti sa rozložili do štyroch tranží.
Štúdia banky UBS spočítala, že Deutsche Bank bude musieť doplácať päť miliárd dolárov. Credit Suisse má záväzky za štyri miliardy a Barclays za 3,2 miliardy dolárov.
Financial Times Deutschland vidí dve nevýhody takéhoto systému odmeňovania. Vyšší podiel pevnej časti platu obmedzuje investičným bankám pružnosť pri výpovediach a navyše musia ešte odchádzajúcim pracovníkom ďalšie roky posielať nevyplatené bonusy. A to v čase, keď potrebujú šetriť, keďže výpovede sa množia práve počas krízy.
Deutsche Bank napríklad oznámila za druhý kvartál pokles zisku o polovicu na 661 miliónov eur, jej nové vedenie zároveň ohlásilo rozsiahle prepúšťanie 1900 pracovníkov. Aj im však bude treba doplácať odložené časti odmien.
Celkovo banky od vypuknutia krízy predsa len výdavky na bankárov znižujú. Podľa Asociácie pre finančné trhy v Európe (ASME) klesli medzi rokmi 2007 až 2011 variabilné odmeny o viac ako polovicu. Pevné časti „výplatnej pásky“ nezávislé od výkonu síce stúpli o vyše tretinu, keď sa však obe zložky zrátajú, vyjde pokles o 30 percent.
Deutsche Bank
Ilustračné foto - SITA / AP