Čím väčší bankrot, tým väčšia šanca nabaliť sa. Takto zrejme pochopili krach Lehman Brothers právnici, reštrukturalizační správcovia a účtovníci, ktorí dohliadajú nad konkurzmi veľkých amerických firiem. Podľa New York Times len výdavky na konkurz Lehman Brothers už dosiahli 730 miliónov dolárov. Mnohé z nich sa dajú len veľmi ťažko vysvetliť.
Jedna z právnických firiem, ktorá pracuje na konkurze Lehmanu, si v priebehu štyroch mesiacov vyúčtovala za kopírovanie dokumentov 263-tisíc dolárov. Jeden z partnerov si zase nechal preplatiť mesačný prenájom limuzíny za viac ako 2 100 dolárov. A za to, aby mohol nechať odkaz kolegovi, zaplatil 48 dolárov.
Advokátska kancelária Weil, Gotshal & Manges, ktorá pri konkurze zastupuje Lehman Brothers si zase za viac 500 dolárov na deň prenajala limuzínu so šoférom, ktorá čakala na ich právnikov, kým skončia rokovanie. To všetko v New Yorku, ktorý je preplnený taxíkmi.
Kým v posledných dvoch rokoch väčšina amerických firiem zažila nebývalú recesiu, spoločnosti zaoberajúce sa konkurzmi zažívajú obrovský rozmach. Desať z dvadsiatich najväčších bankrotov posledného desaťročia sa udialo za posledné tri roky. Na vrchole rebríčka je pritom Lehman Brothers, ktorý nesie titul najväčšieho bankrotu v americkej histórii.
Krach Lehmanu, General Motors, Chrysleru, či Washington Mutual sú rádovo väčšie ako bankroty v minulosti. Keďže ide o veľké a zložité prípady, vytvorilo sa podhubie pre rozmach spoločností, ktoré sa bankrotmi zaoberajú. Spoločnosť Weil, ktorá je hlavným zástupcom Lehmanu pri konkurze, si doteraz vyúčtovala vyše 164 miliónov dolárov.
Aj keď právnici pracujúci na konkurzoch tvrdia, že všetky poplatky sú legitímne, odporcovia oponujú, že sa ich snažia umelo nafúknuť. „Tlačia na ľudí, aby vytvárali vyššie príjmy,“ povedal pre NYT Robert White, bývalý partner spoločnosti O'Melveny & Myers, ktorá sa zaoberá bankrotmi. Napríklad na stretnutie, ktorého sa zúčastnil, poslala každá právnická kancelária dvoch až troch zástupcov, hoci by úplne stačil jeden. „Len tam sedeli so svojimi BlackBerry a rozprávali sa s inými ľuďmi,“ povedal. Samozrejme každá právnická kancelária si vyúčtovala hodinovú taxu za každého človeka, ktorý sa rokovania zúčastnil.
Právnické firmy si pritom za hodinu práce pýtajú bežne okolo 500 dolárov. Partneri veľkých spoločností, medzi ktoré patrí aj Weil, zinkasujú za hodinu tisíc dolárov. Hodinová sadzba nie je pritom jediným nákladom, ktorý si právnici nechávajú preplácať. Pri konkurze General Motors si právnici spoločnosti Weil vyúčtovali 364 dolárov za čistiareň a nechali si preplatiť týždenné ubytovanie v hoteli na Manhattane. Izba pre každého právnika na noc stála 685 dolárov.
Firma pred súdom tieto výdavky odôvodnila tým, že je veľmi ťažké nájsť v New Yorku hotel za menej ako 400 dolárov. Nevyhnutná bola aj čistiareň, keďže právnici tu museli zostať deväť až desať dní.
Spoločnosť Brownfield Partners si pri konkurze GM vyfakturovala vyše 230-tisíc dolárov. Do výdavkov zahrnula aj poplatok 18 dolárov, ktorí jej zamestnanci zaplatili za využívanie hotelového fitnes centra. Firma na súde tento výdavok ospravedlnila tým, že si nevšimla, že fitnes centrum sa ocitlo na hotelovom účte a vyškrtla ho z poplatkov, ktoré chce preplatiť.
Foto na titulke - SITA / AP