Z výšin investičného neba sa sklonila k obyčajným Američanom, ktorým začala ponúkať sporiace účty cez svoju online banku GS Bank. Na otvorenie účtu požaduje minimálny vklad vo výške len jedného dolára.
Znakom toho, že sa v Goldman Sachs vážne zaujímajú o prilákanie vkladateľov, je ponúkaný ročný úrok na vklady vo výške 1,05 percenta ročne. To je v súčasnosti jedna z najlepších ponúk na sporenie na trhu v porovnaní so sadzbami, ktoré sú k dispozícii u komerčných amerických bánk. Bank of America, J. P. Morgan Chase alebo Citigroup ponúkajú sadzby na úrovni 0,01 percenta. Na trhu ju prekonáva len ponuka od SFGI Direct, čo je online banka, ktorá patrí do portfólia West Virginia`s Community Bank. Tá poskytuje 1,06 percenta, ale pod podmienkou, že klient vloží minimálny depozit vo výške 500 dolárov.
V ponuke má banka aj široký výber depozitných certifikárov na šesť mesiacov až pol roka. Ide o cenné papiere, ktorý vydá banka a potvrdzujú držiteľovi certifikátu vloženie jeho vkladu do banky. Goldman Sachs pri týchto certifikátoch ponúka úrok 0,7 percenta, čo je päťnásobne vyššia úroková sadzba ako priemer na trhu.
Nová regulácia
Čo teda tlačí exkluzívnych Goldmanov k tomu, aby ponúkali na trhu účty pre bežných smrteľníkov za tak výhodné úroky? „Vždy sme sa snažili mať diverzifikovanú finančnú základňu. Je to len ďalší nástroj financovania, ktorý budeme v priebehu času posudzovať,“ povedal finančný riaditeľ banky Harvey Schwartz.
V skutočnosti je dôvod prísnejšia regulácia. Americký federálny úrad pre ochranu vkladov preskúmal nové pravidlá týkajúce sa množstva likvidity, ktorú sú banky a iní veritelia povinní mať. Stabilný pomer čistých finančných prostriedkov bude po všetkých od bánk vyžadovať, aby znížili svoju závislosť od krátkodobého financovania, ktoré môže byť volatilné, rovnako by mali obmedziť krátkodobé zdroje z emisií dlhopisov a úvery na medzibankovom trhu.
Majú ich nahradiť stabilnejším dlhodobým financovaním, ktoré je ale drahšie, teda cez úspory ľudí. Nové pravidlá sú súčasťou snahy regulátorov neopakovať krízu z roku 2008.
Banka má problémy so ziskom
H. Schwartz preto tvrdí, že prijímanie vkladov od retailových klientov je „strategická priorita“. Jedným z dôvodov je, že banka vykázala v prvom štvrťroku pokles zisku o 56 percent na 1,2 miliardy dolárov. Mimochodom ide o štvrtý kvartálny pokles zisku v rade, ktorý súvisí s volatilitou na trhu a neúspešnými investíciami - príjmy z obchodovania s dlhopismi, komoditami a s forexom poklesli o 47 percent na 1,66 miliardy dolárov.
Goldman Sachs sa na nový trh retailu pripravoval od minulého roka, keď kúpil jednotku online bankovníctva GE Capital Bank od General Electric, ktorou okamžite získal vklady vo výške 16 miliárd dolárov (osem miliárd je v online vkladoch a ďalších osem miliárd v sprostredkovateľských vkladových certifikátoch).
Tento obchod dodal investičnej banke 145-tisíc retailových klientov a túto základňu sa budú snažiť podstatne rozšíriť, dôkazom je výhodný úrok. U bežných Američanov môže mať sporiaci účet úspech, pretože Goldman Sachs je pojem. „Je synonymom sna o bohatstve v Amerike,“ povedal pre denník The Financial Times Devan Goldstein, bankový expert z portálu NerdWallet, ktorý porovnáva ponuky finančných inštitúcií na trhu.