Bank of Amerika, najväčšia americká banka, rozbehla preventívne opatrenia proti možnému zverejneniu citlivých údajov na portáli WikiLeaks. Zakladateľ stránky Julian Assange pred mesiacom v rozhovore pre magazín Forbes uviedol, že po zverejnení diplomatickej korešpondencie sa začiatkom roka chystá odhaliť korupčné informácie o jednej z najväčších amerických bánk. Neuviedol síce, o ktorú banku by malo ísť, no v médiách sa špekulovalo práve o Bank of Amerika.

Banka sa zrejme aj sama obáva, pretože pred vyše mesiacom zriadila špeciálny tím, v ktorom sedí 15 až 20 jej čelných predstaviteľov. Tím „podrobne analyzoval možný dopad tisícky dokumentov pre prípad, že by sa dostali na verejnosť. Preveroval každé možné zlyhanie počítačov a hľadal akýkoľvek signál, že jej systém by mohol byť napadnutý,“ uviedol denník The New York Times.

Bank of Amerika požiadala o spoluprácu konzultačnú firmu Booz Allen Hamilton, aby jej pomohla zvládnuť prípadnú kritiku. S viacerými špičkovými právnickými firmami konzultovala prípadné právne ťažkosti, ktoré sa môžu vyskytnúť pri odhalení citlivých údajoch o súkromných klientoch.

Dôvodom obáv pre banku sú vyjadrenia J. Assangea z októbra 2009, keď uviedol, že má k dispozícii päť gigabajtov údajov od Bank of America. Konkrétne malo ísť o informácie z pevného disku jedného z vysokých predstaviteľov banky.

Banka zatiaľ únik údajov nepotvrdila, ale v posledných dvoch rokoch posúvala americkej Komisii pre cenné papiere, vyšetrovateľom z Kongresu a newyorskej generálnej prokuratúre dokumenty, ktoré by mohli zodpovedať popisu WikiLeaks.

Podľa denníka The New York Times je takéto zverejnenie citlivých údajov o súkromnej spoločnosti novým rozširujúcim sa typom firemných útokov, ktoré sofistikovane využívajú právo, technológiu, politiku, politikov a verejnú mienku.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com