Pekárska skupina Penam slovenského podnikateľa Andreja Babiša pôsobiaceho v Česku po ovládnutí viacerých výrobcov pečiva v oboch krajinách vstupuje na maďarský trh. Kupuje tam lídra vo výrobe toastov a baleného pečiva Ceres.

Vďaka tejto akvizícii sa nedostáva Penam len do novej krajiny, ale transakcia môže ovplyvniť aj pekárne na jeho pôvodných trhoch. Osobitne tie k Maďarsku najbližšie, teda slovenské. Väčšie skoncentrované zoskupenia v akomkoľvek biznise totiž často presúvajú výroby medzi svojimi fabrikami, aby optimalizovali výrobné náklady. Tak sa dajú očakávať aj presuny výrob medzi pôvodnými slovenskými a novými maďarskými pekárňami Penamu. Naznačuje to aj generálny riaditeľ skupiny Jaroslav Kurčík.

Presuny iste budú

„Prevzatie Ceresu sa len teraz koná, preto ešte nemáme optimalizáciu výroby presnejšie zanalyzovanú. No k nejakým úpravám príde,“ hovorí J. Kurčík. Jasnejším príkladom môže byť podľa neho už teraz presun výroby toastov z juhoslovenskej pekárne Penamu v Lučenci do oveľa produkčnejších kapacít v Maďarsku. Maďarský Ceres na svojich moderných veľkokapacitných linkách vyrobí mesačne zhruba 1 100 ton toastov. Zatiaľ čo mesačné predaje toastov z Lučenca sú iba sto ton. No prípadné ukončenie výroby toastov v Lučenci celkovú produkciu tejto fabriky obzvlášť nezníži. Pre Penam je tam totiž tento druh pečiva iba doplnkový a lučeneckú výrobu pečiva ťahajú iné produkty.

Iné prípadné optimalizácie výrob s Maďarskom sa podľa neho vážnejšie nedotknú ani ostatných slovenských pekární. „Určite neplánujeme uzavrieť žiadnu našu pekáreň na Slovensku,“ hovorí J. Kurčík.

Slovenské škrty

Penam, ktorý ovláda takmer štvrtinu tuzemského trhu s pečivom, má už tie najzávažnejšie racionalizačné kroky na Slovensku za sebou. Od roku 2006 postupne poskupoval v krajine piešťanský Veľkopek, lučeneckú Pekáreň Novohrad, veľké zoskupenie viacerých západoslovenských pekární PMD Union s podnikmi v Bratislave, Trnave, Nitre, Ilave i Považskej Bystrici, ako aj Šarišské pekárne a cukrárne s dvoma fabrikami v Prešove i Bardejove. Ale tiež banskobystrickú pekáreň Belamo a ďalšie dve blízke pekárne vo Zvolene a v Brezne. Z pôvodného tucta prevzatých pekární už uzavrel podniky v Ilave, vo Zvolene, v Brezne i banskobystrické Belamo. Okrem pekární kúpil Penam aj viacero mlynov. Na Slovensku zamestnáva dve tisícky ľudí a jeho tržby presahujú sto miliónov eur.

Ročné tržby maďarského Ceresu dosahujú skoro 30 miliónov eur a firma zamestnáva 500 ľudí. Pekáreň Ceresu v Győri vyrába chlieb, toastový chlieb, rožky a sladké pečivo, závod v Miškovci chlieb a rožky a pekáreň Csorna sa špecializuje na ručnú výrobu pečiva. Ceres vlastní aj dcérsku spoločnosť Multi, ktorá sa v Győri zameriava na výrobu bezlepkového pečiva. Celé prevzatie Ceresu musia ešte odobriť maďarské úrady pre ochranu hospodárskej súťaže.

Penam sa do Maďarska rozširuje po tom, čo je jeho akvizičná aktivita v Česku i na Slovensku limitovaná vysokými trhovými podielmi. V týchto krajinách by už mohol mať problém s protimonopolnými úradmi. Navyše v Maďarsku sú momentálne podniky po ťažších dosahoch hospodárskej krízy lacnejšie.

Foto na titulke - Ivan Fleischer