Nákupná nálada firiem po kríze opäť rastie. V minulom roku globálny objem firemných fúzií a akvizícií (M&A) podľa údajov spoločnosti Mergermarket medziročne stúpol o 22,7 percenta na 2,09 bilióna dolárov. Najviac transakcií pripadlo na Severnú Ameriku, kde objem obchodov presiahol 714 miliárd dolárov. V Európe to bolo medziročne o 37 percent viac (630 miliárd dolárov). Na rozvíjajúce sa trhy pripadlo za 557 miliárd dolárov, teda 27 percent z hodnoty transakcií.

Ázia sa stáva po tradičných západných trhoch najobľúbenejším regiónom pre fúzie a akvizície. Potvrdil to aj najnovší rebríček transakčnej atraktivity, ktorý vypracovalo výskumné centrum  pre fúzie a akvizície (Mergers and Acquisitions Research Centre, MARC) Cass Business School pri londýnskej City University v spolupráci s poradenskou spoločnosťou Ernst & Young.

V čele rebríčka porovnávajúceho 175 krajín sveta dominujú tradiční lídri – Kanada, Veľká Británia, USA a Japonsko. Významný posun urobili Malajzia, Čína a Izrael, ktorých úspech je zväčša daný výbornými výsledkami len v určitej kategórii. Slovensko skončilo na 39 mieste.

V štúdii sú vyhodnotené riziká a príležitosti jednotlivých krajín a regiónov. Za hodnotiace kritériá si autori zvolili šesť faktorov: ekonomický, finančný, politický, regulatórny, sociálno-kultúrny a technologický. Každá táto kategória sa delí na ďalšie podfaktory a na základe ich hodnotenia vznikne výsledné skóre, ktoré sa pohybuje v rozpätí od 1 do 5. Jednotka označuje trh, ktorý je na fúzie a akvizície najlepšie pripravený.

„Slovensko sa s priemerným skóre 2,4 umiestnilo na šiestom mieste z krajín postkomunistického bloku. Naše priemerné skóre však pozostáva z veľmi kolísavých hodnotení,“ uviedol Jozef Mathia, senior manažér Ernst & Young pre oblasť fúzií a akvizícií. Najlepšiu známku (2,0) dostalo podľa neho Slovensko v hodnotení politických aspektov a 2,1 v prípade ekonomických podmienok. ,,Hodnotenie finančných faktorov (3,0) nás však stavia na úroveň Nového Zélandu, Chorvátska či Islandu. Finančné faktory v tomto hodnotení zohľadňujú dostupnosť financovania a náklady na podnikanie, stav rozvoja kapitálových a finančných trhov a náklady na pracovnú silu,“ dodal J. Mathia.

V hodnotení regulatórnych faktorov (2,5) sa Slovensko vyrovná Španielsku a zaostáva dokonca za africkou Rwandou. Regulatórne faktory porovnávajú podmienky na podnikanie z hľadiska procedurálneho, dohľadu štátu nad súkromným sektorom, daňových a legislatívnych aspektov pre zahraničné investície a procedurálnych otázok fúzií a akvizícií.

„Vidno, že Slovensko, čo sa týka povesti v zahraničí, stále ťaží z tradičných hodnôt. Ale za posledných dvadsať rokov podľa názoru zahraničných odborníkov nebolo schopné podporiť tento dobrý štart nastavením regulatórneho rámca, v ktorom sa dobre a transparentne podniká,“ komentoval J. Mathia.

Medzi oblasti považované za najobľúbenejšie pre firemné obchody sa k Severnej Amerike a západnej Európe začína zaraďovať Ázia. Južná Kórea, Singapur a Hongkong získali rovnaké ohodnotenie ako Austrália či Nemecko a zaradili sa tak medzi vyspelé trhy.

V rámci štátov BRIC (Brazília, Rusko, India, Čína) obsadila prvé miesto Čína. Aj napriek svojmu závratnému ekonomickému rastu maximálny potenciál pre fúzie a akvizície ešte nedosiahla. Analýza získaných údajov ukázala, že čínsky trh väčšinu kritérií hodnotenia vyspelosti spĺňa. Výnimkou je politická stabilita ohodnotená na 3,0 a regulatórne prostredie s hodnotením 3,3.

„Nikoho neprekvapí, že medzi najvyspelejšie trhy patria tie, ktoré vykazujú tradične najvyšší podiel transakcií v oblasti fúzií a akvizícií. Napriek tomu sa v hornej časti rebríčka umiestnili aj Malajzia, Izrael, Slovensko a Čile,“ hovorí J. Mathia.

Úspech týchto trhov je podľa neho daný rôznymi faktormi: Malajzia má najlepšie výsledky v hodnotení ekonomických a finančných faktorov, Izrael vedie na poli technológií, Slovenská republika a Čile v politickej oblasti.

Ázia je čoraz obľúbenejším regiónom pre fúzie a akvizície

Zdroj: CASS MARC M&A Maturity Index (rebríček transakčnej atraktivity)

Foto na titulke - SITA / AP