Ťažobná spoločnosť Prospech Limited, ktorá má licenciu na prieskum v lokalite Štiavnických vrchov, získala milióny dolárov na rozvoj aktivít na Slovensku. Financie z prvej verejnej ponuky akcií (IPO) na austrálskej burze plánuje použiť na zintenzívnenie vrtov v okolí Hodruše-Hámrov.
Rôzne spoločnosti z Veľkej Británie, Kanady, Cypru či Austrálie si vzájomným spletitým predajom posúvajú povolenia na hľadanie vzácnych kovov v slovenských pohoriach už roky. Napriek senzačným vyhláseniam o výsledkoch prieskumných vrtov sa však doposiaľ žiadnej z nich nepodarilo spustiť ťažbu.
V hlbinách pod Kremnicou opäť rastie zlatá bublina
V poslednom období sú na Slovensku aktívne najmä spoločnosti z Austrálie. Práve tam v posledných rokoch vznikajú inovatívne metódy získavania drobných čiastočiek vzácnych kovov z vyťažených rúd. Aj to dáva akcionárom ťažiarov nádej, že dokážu obísť tunajší zákaz kyanidového lúhovania alebo nepopulárnu povrchovú ťažbu a výsledky doterajších prieskumov im umožňujú zvyšovať hodnotu akcií.
Milióny z predpredaja akcií
Austrálska spoločnosť Prospech Limited sa pripravuje na vstup na austrálsku burzu (ASX). Spoločnosť na svojej internetovej stránke informovala, že po mimoriadne veľkom záujme v novembri uzavrela prvú verejnú ponuku akcií (initial public offering) v týždňovom predstihu oproti pôvodným plánom. Firme sa za tri týždne podarilo od investorov vyzbierať päť miliónov amerických dolárov. Kótovanie spoločnosti na austrálskej burze ASX je predbežne stanovené na 1. decembra s trhovou kapitalizáciou pri emisnej cene 17,7 milióna dolárov.
Kľúčoví členovia tímu spoločnosti Prospech Limited v minulosti pôsobili v austrálskej ťažobnej firme Bolnisi Gold. Tú v roku 2007 odkúpil popredný americký producent striebra, spoločnosť Coeur d’Alene Mines. Obchod v hodnote 1,1 miliardy amerických dolárov bol označovaný za veľký úspech. Ťažiari z firmy Prospech Limited dnes vkladajú nádeje práve do slovenských ložísk a projekt v Hodruši-Hámroch prezentujú ako svoju vlajkovú loď.
Prospech nie je jediným austrálskym prieskumníkom, ktorý si robí zálusk na slovenské zlaté ložiská. Austrálska ťažobná spoločnosť MetalsTech zaznamenala vlani na v novembri na austrálskej burze jeden z najväčších denných nárastov hodnoty akcií, keď počas jediného dňa ich hodnota stúpla až o päťsto percent. Výsledok prišiel po tom, ako firma oznámila plán vstúpiť do spoločnosti Ortac, ktorá má práva na zlatú baňu v Kremnici. Tamojšia baňa Šturec má podľa odhadov spoločnosti MetalsTech ťažobný potenciál viac než milión uncí zlata (asi 30 ton).
Obrovské zásoby pod povrchom
Prieskumné vrty v prieskumnom území v Hodruši-Hámroch prebiehajú už viac ako šesť rokov. Austrálski investori sú presvedčení, že ložiská ešte ani z ďaleka nie sú vyťažené. Naopak, majú podľa nich mimoriadny potenciál. Za tisíc rokov ťažobnej histórie sa z tejto lokality podarilo získať približne 2,4 milióna uncí zlata, 120 miliónov uncí striebra a desaťtisíce ton ďalších kovov, ako zinok, olovo či meď. Súčasný potenciál lokality spoločnosť tiež vyčísľuje v „miliónoch uncí“.
Príbeh zlatých baníkov, ktorí až polovicu tržieb menia na zisk
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?