Nacistická SS nechala kvôli nútenej práci pre Auto Union postaviť alebo rozšíriť sedem koncentračných táborov, okrem iného aj tábor v českých Litoměřiciach.
Auto Union bola druhá najväčšia automobilka nacistického Nemecka. Už skôr historici potvrdili, že pre ňu za druhej svetovej vojny pracovali nútene tisíce ľudí. Nová štúdia však ukazuje, že počty boli výrazne vyššie, než sa doteraz vedelo. Pre automobilku navyše museli pracovať aj väzni z koncentračných táborov.
Podľa štúdie využívala Auto Union vo svojich závodoch v Zwickau a v Saskej Kamenici 16 500 nútene nasadených pracujúcich. Okrem toho SS pre potreby automobilky zriadila alebo rozšírila sedem koncentračných táborov, v ktorých pre Auto Union muselo pracovať 3 700 väzňov, z toho zhruba štvrtina boli Židia.
„Prípad Audi ukazuje, že téma nútených prác je stále veľmi aktuálna,“ reagoval na zverejnené informácie riaditeľ Česko-nemeckého fondu budúcnosti Tomáš Jelínek. „Je dobre, že táto nová štúdia vnáša svetlo do ďalšej temnej kapitoly nútenej práce a odkrýva rozsah bezprávia a ľudského utrpenia,“ uviedol v tlačovom vyhlásení.
Koncentračný tábor v Litoměřiciach bol zriadený na jar roku 1944 a organizačne spadal pod koncentračný tábor Flossenbürg. Pôvodne bol plánovaný pre 5-tisíc väzňov, zadržiavaných tu ale bolo oveľa viac ľudí a podľa pamätníkov boli tamojšie podmienky katastrofálne. „Vedenie Auto Union malo bezpochyby morálnu zodpovednosť za podmienky v Litoměřiciach, kde bolo umiestnené 18-tisíc väzňov a 4 500 z nich tu zomrelo,“ uvádza štúdia.
Spoločnosť Auto Union vznikla v roku 1932 zlúčením troch menších automobiliek a spočiatku sa zameriavala na výrobu pretekárskych a luxusných áut. Neskôr rozšírila výrobu o letecké motory a za vojny vyrábala aj motory pre nemecké tanky typu Tiger a Panther.