Taiwanský výrobca LCD panelov AU Optronics (Slovakia) mal podľa minulotýždňových správ Hospodárskych novín pre nedostatok objednávok skončiť s výrobou LCD modulov v Trenčíne. Zdroje TRENDU z prostredia fabriky však túto informáciu nepotvrdili, výroba LCD panelov a komponentov bude zatiaľ pokračovať. Naopak, trenčianska fabrika sa má pripraviť na výrobu kompletných televízorov.

Príliš veľké plány

LCD panely – hlavná časť televízorov a počítačových monitorov -  sa podľa viacerých zdrojov z prostredia fabriky vyrábajú v Trenčíne aj naďalej. Aj keď s menším počtom zamestnancov ako minulý rok. Momentálne ich má byť vo fabrike zamestnaných okolo 500, minulý rok ich bolo aj šesťsto.

To však ani zďaleka nenapĺňa pôvodné predstavy Taiwancov. Fabrika plánovala podľa záväzkov v investičnej zmluve so štátom na budúci rok zamestnávať 1 300 ľudí. Oficiálne sa výhľadovo hovorilo až o troch tisíckach pracovníkov. Ďalších 2 000 miest malo vzniknúť u dodávateľov. Teraz je jasné, že tieto plány boli až príliš smelé.

AU Optronics sa pustí do televízorov

Zdroj: SITA

Taiwancov od začiatku investície prenasledovala smola. Aj keď úvahy o ich závode v Európe a prvé návštevy na Slovensku sa uskutočnili už minimálne v roku 2007, dlho váhali. Očakávali, ako sa vyvinie kríza a situácia okolo ciel v Európe. V roku 2009 sa napokon rozhodli, že fabriku postavia v Trenčíne. Voderadský Samsung takisto vyrábajúci panely do televízorov medzičasom už druhý rok zásoboval celú Európu a Turecko.

Prvotné problémy s pozemkami (TREND 13/2010), pre ktoré musel odísť aj vtedajší riaditeľ agentúry SARIO Peter Hajaš, Taiwanci ešte zniesli. Investícia za 191 miliónov eur mala sľúbenú vysokú štátnu podporu – až 38 miliónov eur. Podmienky na investičnú pomoc, ktorá závisí aj od novovytvorených pracovných miest, však AU Optronics nikdy nesplnilo. Slovensko zatiaľ investičnú pomoc taiwanskej spoločnosti ani nevyplatilo, pretože ju ešte neschválila Európska komisia.

Do televízorov

Nenávratne minuté sú však peniaze na vybudovanie inžinierskych sietí pre celý priemyselný park v Trenčíne. Zo štátneho išlo na tento účel zhruba 18 miliónov eur. Ďalšie problémy prišli pri nábore zamestnancov. AU Optronics ponúkala na trenčianske pomery nízke platy. Keď už sa závod spustil, nebolo dosť práce, a tak firma presunula svoje európske servisné centrum z Brna na Slovensko, čím vzniklo okolo 200 pracovných miest. Víziou firmy je vyrábať v Trenčíne aj hotové televízory pre iné značky. Podobne, ako by chcel Foxconn Slovakia v Nitre.

O tom, či sa ozrutná fabrika postavená na desiatich hektároch udrží na Slovensku, rozhodne pravdepodobne až nový rok. Podľa kuloárnych informácií plánuje AU Optronics v prvom štvrťroku spustiť v Trenčíne výrobu kompletných televízorov, no ešte nemá všetky potrebné schválenia od centrály v taiwanskom meste Sin-ču. Nie je známe, pre aké značky by mohli Taiwanci televízory v Európe predávať. Že by sa na trh pustili s vlastnou značkou, je pri presýtenosti európskeho trhu nepravdepodobné.

Nový výrobný program by zaplnil poloprázdne výrobné haly a priniesol aj nové pracovné miesta. Napriek tomu sa AU Optronics len ťažko podarí zvýšiť počet pracovníkov na 1 300 a pravdepodobne sa tak bude musieť rozlúčiť s časťou štátnej pomoci. Výroba televízorov pritom bola uvedená aj v investičnom zámere firmy, pri stretnutiach so zástupcami AU Optronics sa vraj hovorilo aj o výrobe fotovoltických panelov, ktoré jeden z najväčších výrobcov LCD panelov na svete takisto ponúka.

LCD panely z trenčianskeho závodu sa najviac vyvážajú do Turecka. V najbližšom čase by mali objednávky na panely z Trenčína rásť, keďže od augusta do decembra je predvianočná sezóna a kupuje sa viac televízorov.

Ilustračné foto - SITA / Tomáš Somr