Výrobné linky v AU Optronics (Slovakia) – jediného európskeho výrobného závodu na LC panely svetovej štvorky v tomto segmente taiwanskej AU Optronics - od leta stoja. Do nového roka vstúpila firma opäť štíhlejšia – počet pracovníkov sa scvrkol na 170 (podľa úradu práce v Trenčíne dokonca iba 150). Tí robia servis LC panelov pre celú Európu. Za posledný rok fabriku opustilo vyše 600 ľudí.

Na plánoch fabriky sa podpísali klesajúci dopyt na európskych trhoch s televízormi, ako aj Bruselom schválená dohoda o voľnom obchode s Južnou Kóreou z roku 2011. Do Európy prichádzali LC moduly nezaťažené clom. A teda lacnejšie ako tie, čo sa robia vo fabrikách na starom kontinente. Cenový boj znamenal, že produkcia z nového trenčianskeho závodu bola takmer nepredajná. Nedokázali dať lákavú ponuku ani pár kilometrov vzdialenému výrobcovi LCD televízorov viacerých obchodných značiek Universal Media Corporation /Slovakia/ v Novom Meste nad Váhom. AU Optronics dodáva panely nitrianskemu výrobcovi televízorov Foxconn. Nie však tie z Trenčína, ale čínske.

O dva mesiace čaká fabriku v poradí tretie predloženie ročnej správy o plnení podmienok zmluvy o investičnej pomoci. Tú podpísala spoločnosť s ministerstvom hospodárstva v roku 2009. Na jej základe má nárok na 38 miliónov eur, z toho sedem miliónov vo forme úľavy na dani. Práve tretia správa je kľúčová, pretože parametre, aké investor nadefinoval, mal dosiahnuť do troch rokov. Hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič tvrdí, že firma za prvé dva roky fungovania – 2010 a 2011 – podmienky splnila. „V roku 2011 vykázala, že celkovo zatiaľ investovala v Trenčíne 115 miliónov eur, čo predstavuje po prepočte 60,5 percenta celkovej investície. V investičnej správe sa zaviazala, že ›omeškanie‹ v roku 2012 dobehne,“ dodáva S. Jurikovič s tým, že do roku 2011 sa zaviazala preinvestovať 160 miliónov eur.

A tohtoročná správa za minulý rok – ak bude vystihovať skutočnosť – s takmer stopercentnou istotou podmienky investičnej zmluvy nesplní. Aj keď firma mohla v priemere mať počas minulého roka viac ako 400 zamestnancov, výrobu pár desiatok tisíc kusov (a možno pribudli aj nejaké investície), na priblíženie sa k podmienkam investičnej zmluvy to zďaleka stačiť nebude. Tá dovoľuje vychýliť sa z podmienok o 20 percent. Ale ani toto zmäkčenie pravdepodobne investorovi nebude nič platné. Ak by sa doň aj zmestil, nanajvýš mu to predĺži lehotu na splnenie podmienok o dva roky – čo takisto zmluva dovoľuje. Ale nie v prípade, že nesplní podmienky ako celok.

„Ak by neboli splnené podmienky investičnej zmluvy, odstúpime od zmluvy bez nároku investora na investičnú pomoc,“ hovorí generálny riaditeľ sekcie stratégie na ministerstve hospodárstva Ivan Pešout. Fabrika Slovensko stála peniaze aj vybudovaním infraštruktúry pre priemyselný park v hodnote vyše 32 miliónov eur. Projektu ujala ministerská agentúra MH Invest. To je suma nad rámec priamej pomoci pre AU Optronics 38 miliónov eur.

Keďže pomoc presiahla povolených 15 percent z hodnoty investície, museli ju odobriť úradníci v Bruseli. Proces schvaľovania sa o trochu natiahol, pretože Taiwanci zväčšili výrobné plány – z 2,4 milióna na 7,5 milióna kusov LC modulov a televízorov ročne. Aj keď Európska komisia pomoc schválila, pre formálne a obsahové chyby euroúradníkov muselo ministerstvo toto rozhodnutie vrátiť.

„Vzhľadom na nezrovnalosti vecného, technického a administratívneho charakteru v citovanom rozhodnutí, ministerstvo hospodárstva požiadalo listom v septembri 2011 Komisiu o zosúladenie rozhodnutia s Investičnou zmluvou. Komisia námietka ministerstva hospodárstva akceptovala, korigované rozhodnutie však doposiaľ nevydala,“ hovorí S. Jurikovič. Tak ministerstvo už rok a pol nemohlo do AU Optronics posunúť čo i len cent. S. Jurikovič potvrdzuje, že taiwanský investor zatiaľ nedostal žiadnu priamu pomoc.

Firma teda neustále čaká, do istej miery sa stala rukojemníkom Bruselu. Slovensku situácia vyhovuje, pretože ak spoločnosť za minulý rok plán nesplnila, nemusí Taiwancom nič vyplácať. AU Optronics je preto odhodlané podmienky splniť.

AU Optronics bez štátnej pomoci

Zdroj: SITA

Ilustračné foto - SITA / Tomáš Somr