Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) podpísala v mene pacientov spolu s významnými zástupcami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti memorandum. ,,Slovenské zdravotníctvo sa celé roky borí s mnohými problémami, na ktoré dopláca pacient. Politické strany súčasnej koalície ich dokázali vo svojich volebných programoch pomerne presne identifikovať. Žiaden z týchto problémov však nevyrieši vylúčenie neštátnych spoločností zo zdravotného poistenia." Takto adresujú signátori problém v memorande. Vzhľadom na závažnosť situácie sa s ním plánujú obrátiť aj na prezidentku Zuzanu Čaputovú.

AOPP upozorňuje na možnú diskrimináciu, ktorá hrozí približne 2,2 miliónu občanov. Neprávosti súvisia s vládnym návrhom navýšiť základné imanie len v štátnej zdravotnej poisťovni. Podľa Asociácie jedným z dôsledkov tohto vládneho kroku môže byť zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre poistencov iných, súkromných zdravotných poisťovní „Zdravotné problémy si nevyberajú podľa toho, v ktorej poisťovni je človek poistený. Ak v zdravotníctve chýbajú peniaze, aj v dôsledku poklesov zdravotných odvodov, mal by štát hľadať riešenie tejto situácie pre všetkých svojich občanov,“ upozorňuje prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Marek Krajčí a koronakríza
Neprehliadnite

Zdravotníctvo v rozvrate. To je bilancia pol roka ministrovania Mareka Krajčího

K memorandu sa pripojili aj iné organizácie. Podpísali sa napríklad aj Asociácia neštátnych zdravotníckych zariadení agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti v SR, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov, Zväz ambulantných poskytovateľov a mnohí ďalší.

Vnímame, že sa tu opäť otvára politická diskusia o unitárnom systéme. Pacienti si už zvykli, že každá druhá vláda sa k nej vracia. Dnes ale nie je priestor na riešenie tejto otázky. Čelíme totiž oveľa závažnejším problémom, akým je aj ohrozenie zdravotnej starostlivosti mnohých pacientov,“ upozorňuje Lévyová.

Asociácie konštatujú, že Ministerstvo zdravotníctva SR ešte nepredstavilo víziu k vyriešeniu náročných výziev, ktoré momentálne v zdravotníctve rezonujú. Upozorňujú, že pokiaľ sa problémy nebudú akútne riešiť, zdravotníctvu hrozí kolaps. Ťažkosti pretrvávajú aj v komunikácii samotného ministra Krajčího so zástupcami jednotlivých poskytovateľov.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí prichádza na brífing s novinármi 6. mája 2020 v Bratislave. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) povedie Richard Strapko. V stredu o tom na pôde štátnej zdravotnej poisťovne, ktorej 100-percentným akcionárom je Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, informoval šéf rezortu Marek Krajčí. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Všeobecná zdravotná poisťovňa dostane od štátu obrovskú finančnú injekciu

Zástupcovia asociácií sa vyjadrili aj k poskytnutiu finančnej pomoci Všeobecnej zdravotnej poisťovni. „Zároveň odmietame, aby Ministerstvo zdravotníctva bez širšej diskusie o financovaní sektora poskytlo finančnú pomoc len jednej zdravotnej poisťovni. Tento krok, spolu s faktom, že stále nemáme informácie o rozpočte pre zdravotníctvo na budúci rok, len zvyšuje neistotu a nestabilitu celého systému. Žiadame aby sa opäť zákonom stanovila povinnosť platby za poistenca štátu a to v minimálnej sume 4,5 % z  vymeriavacieho  základu."

Vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva k čo najskoršiemu riešeniu problémov a ako zástupcovia najväčších zdravotníckych asociácií sú pripravení spolupracovať na riešeniach.